Leon Wyczółkowski (1852 – 1936)

Leon Wyczółkowski. Portrait du peintre Chelmonski

Portret Józefa Chełmońskiego, wykonany przez Leona Wyczólkowskiego, budzi mój szacunek. Dwa wielkie nazwiska na jednej kartce papieru. Wyczółkowski malował (rysował) Chełmońskiego nie jeden raz. Ten rysunek kredką ma bardzo dobra proweniencję. Na fotografii katalogowej widać sporą rysę, wyglądającą jak przedarcie kartki. Sądzę, że jest to jedynie pęknięta szyba za którą znajduje się rysunek. Znakomite znalezisko aukcyjne warte ceny estymacyjnej, moim zdaniem, znacznie wyższej.

Lot 60. Leon WYCZOLKOWSKI (Garwolin 1852-1936 Varsovie). Portrait du peintre Chelmonski. Lavis d’encre, signée en bas à droite. Dim. H. 51 cm L. 36 cm. Au dos, l’étiquette de l’exposition posthume à la Société des Amis des Beaux-Arts de Varsovie. Estimate 3,000 – 4,000 euro. Nice Encheres. 12/08/20. Sold 6,600 euro

One thought on “Leon Wyczółkowski (1852 – 1936)

  1. Wyczół malował pastelem Chełmońskiego dwukrotnie. W 1900 r. z natury i 1910 r.na podstawie fotografii z 1895 r, (portret pełnopostaciowy).Rysunek z aukcji to powtórzenie głowy z tego drugiego portretu. Rysunek ten był wystawiany na wystawie pośmiertnej Wyczółkowskiego w 1937 r, w Krakowie a nie w Warszawie jak to błędnie podaje opis aukcyjny. Rzeczywiscie rysunek ciekawy choć jego stan zachowania fatalny (widocze pod szybą liczne ślady pleśni)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s