Józef Czapski (1896 – 1993)

Józef Czapski. Bouquet d’anémones

Taka sytuacja jaka była z Bukietem Anemonów Józefa Czapskiego może doprowadzić niektórych kolekcjonerów do białej gorączki. Wydaje się, że ktoś miał duże szczęście, że wyśledził i kupił ten obraz w lutym za rozsądną cenę bo za 3,125 euro (with buyers premium). Jednak zamiast cieszyć się zakupem, spakował go i biegiem, z wywieszonym językiem, pobiegł do Agry-Art Warszawie by już w czerwcu sprzedać z porządnym zarobkiem. Agra-Art wystawiła ten obraz 16 czerwca 2019 z ceną wywoławczą 30,000 złotych (ca 7,000 euro) i sprzedała za 47,000 złotych (ca 11,000 euro). Mam nadzieję, że tacy handlarze nie zaglądają do mojego blogu. Jeśli jednak zglądają to chyba nie będą w przyszłości zadowoleni z tego co zastaną; chyba zmienię zasady i będę wyprzedzał aukcje na jakich będą licytowane dobre polskie prace. Dodam, że nie mam nic przeciwko kupieniu dobrej pracy malarskiej z zamiarem kiedyś jej sprzedania. Nie lubię jednak takiego traktowania sztuki jakby to był worek kartofli natychmiast przerzucany z wozu na wóz. Do tego sprowadza się kupowanie malarstwa przez handlarzy. Oni nawet nie starają się zachować drobnych pozorów kolekcjonowania, by choćby przez pół roku popatrzeć na taką pracę. Bywa jednak, że to polskie domy aukcyjne same licytują by bez pośrednika sprzedać taką pracę na swojej aukcji. Wiem to z własnego doświadczenia. Kiedyś licytowałem na aukcji i przegrałem lecz sprzedający dom aukcyjny przez pomyłkę przesłał mi rachunek do zapłacenia z nazwiskiem zwycięzcy, którym był znany polski dom aukcyjny.

Wszystko kręci się wokół portfela. Handlarze, do zobaczenia na jesiennych aukcjach! Potrzeba większej konkurencji. Wtedy może w Polsce ceny trochę spadną.


Lot 219. JOSEPH CZAPSKI (1896-1993). Bouquet d’anémones. Huile sur toile. Trace de signature en bas à gauche (lisible à la lampe de wood), 41 x 33,5 cm. Estimate 2,000-3,000 euro. Ostenat. 02/23/19. Sold 3,125 euro

One thought on “Józef Czapski (1896 – 1993)

  1. popieram taką opcje, chciałem kupić na aukcji w Szwajcarii w sobotę małego Chełmińskiego i zostałem przebity przez handlarza, który już we wtorek zaoferował obraz na allegro z przebiciem 7000 zł .
    Kto handluje na allegro ? nieporozumienie, liczy się szybki zarobek, pozdrawiam M.S.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s