Ludwik Klimek (1912 – 1992)

Jeden z francuskich domów aukcyjnych zarzucił rynek 42-pracami Ludwika Klimka. Są to w przeważającej ilości akty kobiece, sporo martwych natur, kilka pejzaży i scen rodzajowych z roznegliżowanymi paniami. Skąd tyle prac w jednym domu aukcyjnym? Zdarza się i to stosunkowo często z prozaicznych powodów, zazwyczaj śmierci członka rodziny gromadzącego te skarby zaś po jego śmierci dochodzi do podziału spadku. Można tę sprawę oczywiście wyjaśnić wysyłając pytanie do domu aukcyjnego. Taki wysyp prac jednego malarza stwarza okazję do zakupienia stosunkowo tanio jednej z nich. Skłaniałbym się oczywiście do rozważenia zakupu tych najlepszych ale to kwestia gustu. Niektóre spośród aktów są dyskretne, inne bardziej wyzwalające lub prowokujące. Moża wybrać martwą nature lub nawet jej połączenie z aktem. Ofereowane pejzaże Klimka generalnie nie podobają mi się ale…to kwestia gustu jakiego nikomu nie narzucam. Można również wybrać scenkę rodzajową, zwykle również z rozebraną lub pół-ubraną kobietą.

Zastanawiam się jak te wszystkie prace z jednego domu aukcyjnego przedstawić i zdecydowałem się to zrobić tematycznie plus kilka prac jakie trudno będzie zaliczyc do wspólnej szuflatki. Komentarz jest zbędny. Wystarczy patrzeć by zapoznać się z twórczością Ludwika Klimka. Zapewnie znajdą się wielbiciele i wielbicielki.

Rozpoczynam pracą jaka najbardziej mi się podoba, portretem kobiety z gitarą a w późniejszych blogach będę starał się pokazywać po kilka prac aż do wyczerpania 42 sztuk.

====================================

Lot 273. Ludwig Klimek (1912-1992). Joueuse de guitar. Huile sur carton signée en bas à droite (65 x 50 cm). Estimation : 400 € / 500 €.

Azur Enchères Cannes. 25 Avril 2014.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s