Adam Setkowicz (1876 – 1945)

Adam Setkowicz. Winterlandschaften mit Schlitten
Adam Setkowicz. Winterlandschaften mit Schlitten

Unikam prac Adama Setkowicza bo prawie każdą nową pracę jaka pojawia się na rynku już kiedyś widziałem w innej, niewiele zmienionej, jego kompozycji. Słowem, nie ma momentu zaskoczenia. Tak też jest z dwiema niewiele znaczącymi akwarelami na rynku niemieckim (Auktionhaus Wendl). Są podobne do tych jakimi jest zalany polski rynek. W dodatku decydując się na zakup takich prac (odradzam) trzeba być przygotowanym, że można kupić tani falsyfikatu bo rynek jest zainfekowany podróbkami Setkowicza.

Adam Setkowicz kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1891-94 i podobno był uczniem Jana Matejki. Zastanawiałem się czego nauczył się od Matejki i gdzie podział się wpływ mistrza na swego ucznia bo pewnie taki być musiał. Dopiero kilka lat temu odnalazłem tę matejkowską rzetelność w jednej, jedynej pracy Setkowicza jaką podziwiam. Jest to dużej wymiarami olej, namalowany w roku 1898, jaki był sprzedany w 2010 roku w Dorotheum (fot poniżej) przedstawiający austriackiego feldmarszałka (Ernst Gideon von Laudon) siedzącego na pysznym koniu. Obraz jest bardzo starannie i fantazyjnie sygnowany na sposób ‘monachijski’ w prawym dolnym rogu. Przekonałem się wkrótce, że to nie była oryginalna kompozycja Setkowicza a jedynie kopia jaką wykonał z pracy austriackiego malarza Siegemunda L’Allemand namalowanej w roku 1878. Niemniej, Setkowicz dokładnie ją skopiował zwłaszcza konia pod feldmarszałkiem (proszę odszukać oryginał dla porównania). Stąd nasuwa się wniosek, że Setkowicz talent miał. Zatem, jak to się stało, że zamiast malowania szlachetnych zwierząt pod jeźdźcami o krwi niebieskiej a tym samym konkurowania z innymi wziętymi polskimi ‘koniarzami’ wybrał malowanie perszeronów ciągnących chłopskie bryki?


Lot No. 3943. Setkowicz, Adam: Zwei Winterlandschaften mit Schlitten. Je Aquarell, weiß gehöht, je links unten signiert, verso 1x auf Etikett bezeichnet. Viele Menschen in den Schlitten auf der verschneiten Dorfstraße bzw. Drei Männer im Gespräch nahe dem Schlitten bei den Häusern im verschneiten Dorf. Je leicht stockfleckig. 26 x 46 cm bzw. 16 x 31 cm, je verglaster Goldrahmen 39 x 59 cm bzw. 25 x 40 cm. Polnischer Maler (1876 Krakau – 1945), studierte bei Axentowicza und J. Majteki. Auktionshaus Wend. Reserve price 390 €. 06/03/2014 – 08/03/2014.


Adam Setkowicz. “Feldmarszałek Ernst Gideon von Laudon”, 1898

Adam Setkowicz. “Feldmarszałek Ernst Gideon von Laudon”, 1898, olej na płótnie, 90 x 67 cm. Dorotheum,  Austria. 27.05.2010. Wycena € 2.000 – 3.000. Sprzedany, € 4.250.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s