Alfons Karpiński (1875 – 1961)

Alfons Karpiński. Still Life with Red and White Roses

Zakładam, że jest to martwa natura pędzla Alfonsa Karpińskiego, najprawdziwszy z najprawdziwych twór tego malarza (są na rynku  falszerstwa). Warta jest $1,000-2,000 wg katalogu amerykańskiej firmy Leslie-Hindmann (aukcja 20 lutego 2014) a w Polsce pewnie ok 8 tys złotych. Słowem, dla handlarza marny zarobek a dla kolekcjonera…marny nabytek.  Problemem jest olbrzym podaż podobnych prac Karpińskiego przewyższający popyt, czyli wylewający sie poza granice kolekcjonerstwa. Martwych natur z kwiatami (róże, maki, cynie, mimozy, etc)  na stole w obecności filiżanki (kubeczka, statuetki, paterki,…) i fragmentem obrazu w tle jest olbrzymia ilość na rynku aukcyjnym i antykwarycznym. Wszystkie sprawnie i szybko namalowane z charkterystyczną mgiełką rozmazanych konturów mogą nieżle dekorować pokoje jadalne czy wypoczynkowe zasiedziałych i nieruchliwych mieszczan; podobnie jak dawniej meblościanki.

Still Life with Red and White Roses, oil on card, signed A. Karpinski (center left); 16 x 19 1/2 inches.

Gdyby zebrać np ze sto podobnych martwych natur Karpińskiego i zrobić z nich wystawę to na biletach nie dałoby sie zarobić. Za nudne i zbyt podobne do siebie, nie wnoszące niczego nowego.  Dlatego należy szukać bardziej oryginalnych prac Karpińskiego z wczesnego okresu, sprzed I wojny światowej. Takich prac nie da sie kupić za $2,000. To będą już poważne pieniądze a prace będą sprzedawane w najlepszych domach aukcyjnych tak jak na poniższym obrazku. Życzę takich właśnie zakupów!

Alforn Karpiński. Au Cafe Concert, 1907

AU CAFÉ CONCERT, signed and dated A. Karpinski 1907 l.l., oil on canvas, 113 by 197.5cm., 44 1/2 by 77 3/4 in., sold 38,400 GBP . Sotheby’s 15 June 2004

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s