Jean Peske (1870 – 1949) czy Jean Pesce (1926)? Kolejny blunder Desy-Unicum!

Jean Pesce (1926) choć wg Desy-Unicum jest to Jean Peske (1870 – 1949). Le Cap Canaille, Cassis

Wczoraj nadszedł list o następującej treści od jednego z czytelnikówi:

„Dzień dobry, ciekaw jestem czy eksperci Desy mają jakiekolwiek pojęcie o tym co wystawiają na sprzedaż. Świetnego malarza – Jana Peszke, pomylono ze średnim pejzażystą którego obrazki sprzedają się na francuskiej prowincji po kilkadziesiąt i drobne kilkaset euro – Jean’em Pesce”

https://bid.desa.pl/lots/view/1-677WW3/jean-jan-mirosaw-peszke-peske-le-cap-canaille-cassis

Dziękuję czytelnikowi bo rzadko przeglądam katalogi polskich domów aukcyjnych ….by się niepotrzebnie nie denerwować. Ośmieliłem się teraz trochę pośmiać i po raz kolejny ośmieszyć wysokiej klasy specjalistów Desy-Unicum w Warszawie. Na aukcji interentowej pojawił sie pejzaż z numerem katalogowym 2903 opisany jako: Jean (Jan Mirosław Peszke) Peske | “Le Cap Canaille, Cassis”. Jest tam kilometrowy życiorys artystyczny …a na końcu możemy przeczytać, że olej ten sygnowany jest „Jean Pesce” (nie Peske lecz Pesce). Jean Peske (Jan Mirosław Peszke) żył rzeczywiście w w podanym przedziale lat (1870 – 1949), natomiast Jean Pesce ma podaną datę urodzenia 1926 i jeśli żyje i pracuje to zbliża się już do 100 lat! Obraz powyższy wyceniono w Desie-Unicum na 12,000 – 18,000 złotych i to za pomylone i praktycznie nieznane w Polsce nazwisko malarza.

Jean Pesce – sygnatura

Mam nadzieję, że Desa-Unicum nie zwolni z pracy tej biednej stażystki, która być może pracuje ponad siły, być może również za niewielkie pieniądze i…niewiele wie o malarstwie obu malarzy. Być może właściciel(e) Desy-Unicum raczej zainteresują się pracownikami z zarządu, którzy dopuścili do wydruku tej bredni. Mogą to być wyskokiej klasy specjaliści, może nawet z dyplomami historyków sztuki, lub mogą to być również konsultanci dorabiający do pensji w Desie-Unicum. Dobrze by dowiedzieć się w jaki sposób doszło do takiego światowego pośmiewiska – światowego bo przecież Desa-Unicum chce wejść na rynek papierów wartościowych. Wejście z tą pracą to dopiero światowy fajerwerk!

Warto by ta praca zostaławiła ślad na blogu, by czytelnicy poznali i uważali co kupują i u kogo kupują oraz nie ulegali ładnym stronom internetowym i różnym firmowym bullshitom. Zadaniem Desy-Unicum jest zarabianie pieniędzy ze sprzedaży sztuki. Czy malarze o nazwiskach Jean Pesce i Jean Peske są tożsami? Desa-Unicum nie ma czasu na sprawdzenie tego bo to jest chyba tam już bez znaczenia.

W przeszłości przypadkowo wyłapałem sprzedaż w tej firmie falsyfikatu obrazu Adama Styki (https://polishartcorner.com/2020/11/26/adam-styka-1890-1959-na-pewno-nie-nagel-niemcy-i-desa-unicum-polska/), znalazłem pomylenie nazwisk (Ajdukiewicz; https://polishartcorner.com/2021/04/21/hala-ajdukiewicz-xix-xx-w-2/) i inne (np. https://polishartcorner.com/2021/04/19/jan-gwalbert-olszewski-1873-1943-czy-aby-na-pewno/. Być może znalazłoby się kilka podobnych przypadków. Dlatego, śmiało można zapytać, czy tam aby nie pracują durnie? Czy ktoś z wykształceniem historyka sztuki sprawdza te wprowadzane prace na strony firmy? Proponuję by Desa zawiesiła na kołku swoje działanie na miesiąc czy dwa, zastanowiła się czy nie warto nieco spowolnić działalność (ilość na rzecz jakości), zatrudniła rzeczywistych znawców sztuki a nie tylko handlarzy.

Dobrze by było, gdyby firmy podawały nazwiska osób autoryzujących daną aukcję. Tak się dzieje w wielu państwach zachodnich. Desa sprzedaje anonimowo i licho wie, kto jest „specjalistą” od konkretnej aukcji, zwłaszcza tej z obrazem Pesce vel Peske.

Strona internetowa Desy-Unicum z pejzażem Jeana Pesce na pewno zniknie i dlatego zostawiam ‘screenshot’ by wykazać, że nie łżę i że taki kolejny blunder tam się pojawił.

Screenshot z internetowego katalogu Desy-Unicum (07/21/22)

Aukcja w Desie-Unicum nosi tytuł ‘Pod Słońcem Południa”. Nie wiedziałbym o niej gdyby nie czytelnik, któremu bardzo dziękuję za list. Zapraszam innych do podobnej współpracy.

Z katalogu aukcyjnego obraz ten został już szybko usunięty: https://bid.desa.pl/auctions/1-677UVP/pod-socem-poudnia – proszę zauważyć przerwę pomiędzy lot 2902 a 2904. Zdążyłem jednak zauważyć przed usunięciem, że jakiś dureń zdążył złożyć ofertę w wysokości 9,500 złotych (może do transakcji doszło pod stołem?). Natomiast strona pokazująca komporomitację warszawskiej Desy nadal działa! (https://bid.desa.pl/lots/view/1-677WW3/jean-jan-mirosaw-peszke-peske-le-cap-canaille-cassis). Czyżby są problemy z dotarciem do osób o kwalifikacjach programatorskich? Jaki wniosek wyciągam: Polish Art Corner jest czytany w Desie-Unicum i polecam się jej na przyszłość. (07/22/22)

Link do tej pracy zniknął w końcu z katalogu internetowego Desy. Pozostał screenshot pokazany powyżej by każdy mógł podziwiać wiedzę specjalistów i historyków Desy-Unicum. (07/25/22)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s