Jonasz Stern (1904 – 1988)

Jonasz Stern. Abstract Composition

Człowiek o niezwykłym życiorysie. Rozstrzelany przez Niemców w czasie ostatniej wojny, i cudem przeżył to rozstrzelanie. Znakomity artykuł o nim jest na portalu Niezła Sztuka (https://niezlasztuka.net/o-sztuce/co-widzial-prorok-z-brzucha-wieloryba-jonasz-stern/) . Nie wiem jak można żyć dalej z taką świadomością śmierci i nadal pracować. Poznałem kiedyś w Warszawie osobę, która również przeżyła rozstrzelanie przez Niemców. Byłto ksiądz, Aleksander Kisiel i ta sytuacja miałą miejsce w drugim dniu Powstania Warszawskiego. Dokonali tego panowie z błyskawicami w klapach, takimi samymi błyskawicami (tyle, że czerwonymi), które noszą obecnie wulgarne wariatki w Warszawie. Jednak w jego przypadku ten cios psychiczny nie pozwolił mu już nigdy powrócić do pełni sił.

Lot 16. Jonasz Stern Polish 1904 – 1988. Abstract Composition, signed Stern lower right, oil on canvas. Unframed: 60 by 73.3cm., 23½ by 28¾in.  Framed: 77 by 90cm., 30¼ by 35½in. Estimate 10,000 – 15,000 GBP. Sotheby’s. 11/09/21

2 thoughts on “Jonasz Stern (1904 – 1988)

  1. Mam spore wątpliwości odnośnie do autentyczności tej pracy. Zupełnie nie pasuje mi kolorystyka. Sygnatura również “nie leży”. W ogóle w tym zestawie kolekcjonerskim – licytowanym w Sotheby’s – prace wybitne przeplatają się z ewidentnymi falsami (vide Włodarski).

  2. Szanowny Pan zbyt wiele wybiegów o feminizmie i martyrologii czyni zapominając o właściwej materii tych łamów !?
    Przecież ta praca to ewidentny, wymuskany pastisz prac Sterna z końca lat czterdziestych / lat pięćdziesiątych – moim skromnym zdaniem zbyt gładka i jak zauważył poprzednik w przedziwnej ciepło-jesiennej kolorystyce…

    A to, że nie została usunięta z katalogu jak prace Stażewskiego i Włodarskiego/Strenga wynika chyba jedynie z faktu znacznie mniejszej ekspansywności Pani Barbary Jaroszyńskiej Stern (wdowy) po artyście w porównaniu do osób troszczących się o spuścizny po Stażewskim czy Włodarskim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s