Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885 – 1939)

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Portrait d’une dame, 1931

Pozostaje dowiedzieć się kim była portretowana. W Polsce obrazy Witkiewicza to już ponad 100,000 złotych. Dlaczego Francuzi nie znają polskich cen? Dlaczego polscy kolekcjonerzy kupują drożej w Polsce zamiast płacić mniej we Francji?

Lot 38. WITKACY (Stanislaw WITKIEWICZ dit) (Varsovie 1885 – 1939 Jeziory Wielkie). Portrait d’une dame, 1931. Pastel sur papier. Signée et datée en haut à gauche, 49 x 38 cm (à vue). Provenance : Collection de T.Szczepanek, Zakopane ; collection privée, Paris. Le tableau porte les symboles qui décrivent le caractère et circonstances de la création spécifiés dans le règlement sa ‘Firme de portraits’. Ainsi il s’agit du ‘Type B’ (dans l’échelle de A à E) qui indique le dégrée de la déformation du modèle, tandis que le symbole ‘NP’ indique que l’artiste n’a pas fumé pendant la séance. Estimate 6,000 – 8,000 euro. Oger – Blanchet. 05/18/21. Sold 19,500 euro

Advertisement

5 thoughts on “Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885 – 1939)

  1. Odpowiedź jest prosta. Nasze galerie traktuja nas jak stado baranow do golenia. Te niby galerie wielokrotnie dopuszczają sie oszustw. Ceny wyssane z palca podbite nic niewartymi certyfikatami. Wszystkie są umoczone w ten proceder. Ja nigdy nie kupie nic z polskiej galerii

  2. Ja bym nie powiedzial ze za granica jest taniej.
    Moze ceny wyjsciowe Ale napewno nie koncowe.
    Przykaldem jest ostatnia aukcja Yves Siebers.

    • Moim zdaniem aukcja w Yves Siebers byla wyjątkiem a uzyskane ceny wynikały zarówno z proweniencji jak i z jakości większości prac. Proszę popatrzeć na nadchodzące aukcje w Spockim Domu Aukcyjnym i w Desie i odnaeźć w tych katalogach prace jakie prezentowałem na blogu. Nie mam czasu by o tym wszystkim pisać ale gdyby nie handlowanie sztuką nabytą za granicą (zwykle ze 100% przebiciem) to polski rynek mocno by kulał.

  3. Powyższa praca jest z http://www.ogerblanchet.fr/lot/114833/15006300–witkacy-stanislaw-witkiewicz . Jest ona prawie identyczna do “Portretu Zofii Piotrowskiej” sprzedanego w 21.04.2004 w Domu Aukcyjnym REMPEX. Zobacz https://artinfo.pl/wyniki-aukcji/87-aukcja-dziel-sztuki-i-antykow. Główne różnice to sygnatura, data w sygnaturze (1931 II vs. 1931 IV) i wymiary. Praca oferowana w Rompex ma tradycyjne wymiary pastelowych portretow Witkacego ~64×48 cm a praca z Oger – Blanchet to polowa tego. Więcej szczegółów na https://www.wikidata.org/wiki/Q107291704

    • Chylę nisko czoła przed dociekliwością czytelników bloga takich jak Pan Jarek Tuszynski – przy wspomnianym zestawieniu tych dwóch prac moim zdaniem trzeba byłoby mieć oko z guzika aby nie uznać pracy z Oger Blanchet za falsa…

      Nie widzę możliwości aby Witkacy wykonał dwie tak dramatycznie różniące się od siebie jakością wersje tego samego portretu.

      Tym samym dochodzimy do nieuniknionej konstatacji, że swawolne kupowanie polskiej sztuki daleko od kraju nie jest chyba jednak takie proste? Współczucia dla osoby, która utopiła 19.500 EUR (plus opłaty aukcyjne)…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s