Otolia hr. Kraszewska ? (1859 – 1945)

Otolia hr. Kraszewska. Profilbildnis einer jungen Frau in Tracht, 1897

Wydaje mi się, że nie jest praca Otolii Kraszewskiej. Widzę jednak spore zainteresowanie tym olejem skoro dom aukcyjny uzupełnił wpis katalogowy dodatkowymi fotografiami. Cena wyjściowa jak na pracę p.Otolii jest znikoma jeśli na pracę innego autora (autorki) jest OK.

Lot 2204. Kraszewska, Otolia Gräfin, zugeschr., 1859 Shitomir/Wolhynien – 1938 München. Öl/Lwd, 58 x 34 cm, ” Profilbildnis einer jungen Frau in Tracht “, u.l. bez., dat. “24.IV.1897”, Lit.: Thieme-Becker, Müller-Singer, Bruckmann M, Busse, Saur. Starting 300 euro. Allgäuer Auktionshaus. 11/07/20. Sold 550 euro

7 thoughts on “Otolia hr. Kraszewska ? (1859 – 1945)

 1. Miałem cichą nadzieję, że jakimś cudem przegapi Pan ten obraz , ale jak to mądre przysłowie mówi ,,nadzieja jest matką głupich ” Teraz jak to napisał przedmówca w komentarzu do pracy Malczewskiego-ceny poszybują w górę 😦 i pewnie jeszcze tego roku zobaczmy obraz Pani Otalii z kosmiczną wyceną w którymś z Polskich domów aukcyjnych. Podzielam zdanie przedmówcy, że są ludzie, którzy dorabiają się na Pańskiej pracy , no ale z tym się nie wygra .Robi Pan świetną robotę, bo dzięki Panu sztuka Polska powraca do Kraju ,,nasze dziedzictwo narodowe” // Pozdrawiam – amator sztuki

  • Najpierw trzeba miec pewność, że tę pracę namalowała rzeczywiście Otolia Kraszewska. Ja mam wątpliwości. Sporo prac wątpliwego autorstwa spływa do Polski i tam, podrasowane opisem, są sprzedawane jako prawdziwe.

   Skoro Pan pisze o ‘dziedzictwie narodowym’ i powrocie do Polski to te obrazy powstawały również za granicą i nie ma potrzeby by ‘wracały’ do Polski bo nigdy tam ich nie było. Niech raczej cieszą oko kolekcjonerów za granicą. Może to nawet być bezpieczniej dla obrazów i lepiej dla kultury polskiej.

   Proszę również nie przeceniać mojego bloga. Nie mam wpływu kto go czyta chyba, że wprowadzę płatną subskrypcję. Nie mam bowiem żadnych profitów z tej pracy. Wtedy dopiero może okaże się ile osób mnie potrzebuje. Nieprawdaż?

   • I tym razem ma Pan rację i jak już Pan nie raz pisał – nie należy się zniechęcać , bo pewnie za tydzień lub dwa znowu pojawi się coś ciekawego ,wartego uwagi. Odnośnie pomysłu pobierania opłat za dostęp do Pańskiego bloga , to nie głupi pomysł , tylko wtedy stał by się komercyjny , a chyba nie taki jest zamysł tego przedsięwzięcia? Z drugiej strony Pański czas i zaangarzowanie powinno być w jakimś stopniu wynagradzanie. No cóż, jak pisałem, jestem tylko amatorem , więc bardzo sobie cenię Pańskie uwagi/lekcje. Dziękuję za odzew i pozdrawiam J.W

 2. Podpis na tym obrazie jest dziwny. Nie znam się na sztuce tej malarki, więc głównie na tej podstawie go odpuszczam.

  • Zapytałem dam aukcyjny o pochodzenie , dokumentację tego obrazu – odp poniżej :
   das Gemälde 2204 stammt aus einer Privaten Sammlung aus dem Raum Mannheim, leider liegen keine weiteren Informationen zu dem Gemälde vor. // Jeżeli z prywatnej kolekcji to dlaczego licytacja z ceną wyjściową 300 EUR. Wydaje mi się , że Panowie mają racje tzw kapiszon.

 3. Na zakonczenie tematu autentycznosci obrazu Otalii Kraszewskiej , informacje jakie uzyskalem od domu aukcyjnego :
  ,, es existieren leider keine weiteren Informationen zu dem Gemälde Pos. 2204.
  Wir haben dieses an Otalia Kraszewska auch nur zugeschrieben.
  In der Katalogbeschreibung steht zudem auch, dass das Gemälde unten links bezeichnet ist, da wir nicht mit Sicherheit sagen können, ob die Signatur original ist.
  Eine Rücknahme bei Zuschlag ist aus diesen Gründen ausgeschlossen. ”

  REKLAMACJI NIE PRZYJMUJA!!!
  Pozdrawiam
  J.W

  • W sumie, dom aukcyjny wyraźnie napisał, że autorstwo tej pracy jest ‘przypisane’ Otolii Kraszewskiej. Czy zatem można reklamować przypisanie autorstwa?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s