Paweł Merwart (1855 – 1902)

Paweł Merwart.

Ta praca Pawła Merwarta trąci myszką, podobnie jak wiele prac Władysława Bakałowicza. Nie popłaca grzebanie się w ‘królewskiej’ przeszłości i ta sztuka ma problemy w obecnych czasach. Ciekawsze jest dla mnie oglądanie na płótnie kopanie kartofli czy buraków w polu od upudrowanej i wyperukowanej pary w ogrodzie.  Praca taniutka lecz po co ja kupować? Przywykłem do lepszych prac Merwarta.

Lot 190. Paul Merwart (1855-1902) “Lecture de la gazette“, huile sur toile signée en bas à gauche, 32 x 46 cm. Estimation 100 – 200 €. Maître André MEYZEN. 06/13/20

3 thoughts on “Paweł Merwart (1855 – 1902)

    • Rozumiem, że jest to odniesienie do mojego komentarza o pracy Merwarta jaka przywędrowała na handel z Francji do Polski, opisana przeze mnie w dziale Handlarze. Polskie przepisy podatkowe dają furtkę kolekcjonerom do sprzedaży prac z własnej kolekcji bez podatku PIT o ile te zostały nabyte 6 miesięcy przed sprzedażą. Mowa o kolekcjonerach a nie handlarzach nie mogących wytrzymać tych marnych 6 miesięcy. Stąd moja kąśliwa uwaga o zacieraniu rąk polskiego urzędu skarbowego bo licho wie czy tego rynku nie mają też na oku, skoro obroty aukcyjne rosną niemal ekspotencjalnie. Dość popularny artykuł może lepiej wyjaśniać tę sprawę: https://www.rp.pl/interpretacje/art12150241-sprzedaz-antykow-bez-podatku-po-pol-roku-od-nabycia . Przyznam, że śledzę ten temat platonicznie choć nie bez uszczypliwości w stosunku do handlarzy z krwi i kości.

  1. Z tego co widać to sprzedawany był w 2020 roku / teraz mamy 2021 rok , tak dla przypomnienia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s