Wojciech Weiss (1875 – 1950) – czyli brzydki falsyfikat z dwoma orzeczeniami autentyczności

Wojciech Weiss. Reclining nude

Trzeba doprawdę dużej bezczelności, niewiedzy i pogoni za pieniądzem pani mgr. Jadwigi Oczko-Kozłowskiej, nazywającej siebie ‘biegłym rzeczoznawcą w zakresie wyceny dzieł sztuki’ (adres krakowski podany na pieczątce), by okreslić tę namalowaną kreaturę pracą Wojciecha Weissa. Jest to kolejny przykład pokazujący jak zupełnie nieuregulowany jest polski rynek sztuki, niebezpieczny dla nieprzygotownego i ufającego stopniom naukowym (trzeba jednak przyznać, że  mgr to bardzo niski stopień naukowy), zagubionego i bez znajomości tematu kolekcjonera. Pieniądze można utopić w takie ‘scheisse’ i później próbować sprzedać kolejnemu niezorientowanemu, zagubionemu kolekcjonerowi. Jedno orzeczenie pani Oczko-Kozłowskiej nie wystarcza do tego falsyfikata, potrzebne są dwa orzeczenie, wydane w odstępie miesiąca. Fotografie obu orzeczeń przedstawiam tutaj ku przestrodze przed panią magister Jadwigą Oczko-Kozłowską ale także ku przestrodze by stać z daleka od tego typu (przepraszam za słowo) gówna, malarskiego a także gówn…(przymiotnik) orzecznictwa. Pytanie: dlaczego właściciel tej pracy nie sprzedał jej w Polsce? Odpowiedź: dlatego, że żaden z polskich domów aukcyjnych nie przyjąłby jej na swoją aukcję, nawet PDA w Krakowie. Pytanie: dlaczego Aukcionhaus OWL przyjął ją na swoją aukcję? Odpowiedź: Aukcionhaus OWL przyjmuje wszystko na swoje aukcje, zwłaszcza polskie falsyfikaty. Pytanie: Dlaczego dom aukcyjny OWL porównuje to gów.. do pracy Weissa sprzedanej w Desie? Odpowiedź: To ostatnia deska ratunku i podpucha dla kupujących. Proszę popatrzeć na fotografię prawdziwej pracy Weissa sprzedanej w Desie za 60,000 złotych (06/06/19, lot 42) i przetrzeć sobie okulary. Czekam na komentarze!

Orzeczenie mgr. Elżbiety Oczko-Kozłowskiej (06/28/16)
Orzeczenie mgr. Elżbiety Oczko-Kozłowskiej (05/23/16)

Lot 50305. Painting, oil on board, reclining nude, signed on th eright side “Wweiss”, 61 x 83 cms., 24 x 32.7 inch, 1920s, visible wood grain with tiny tears, some small superficial scratches, otherwise good condition, well old framed (77 x 98 cms., 30.3 x 38.6 inch, attached experts opinion by Jadwiga Oczko-Kozlowska from 23.5.2016 and experts opinion with image by Jadwiga Oczko-Kozlowska from 28.06.2016, a slightly smaller version of this painting has been sold at Desa Unicum in Warsaw in 2019 (Sale 06.06.2019, lot 42). Reserve 6,000 euro. Auktionshaus OWL. 05/30/20

Wojciech Weiss. Akt kobiecy z motylem. Żródło: Desa Unicum. Aukcja 06/06/19. lot 42

11 thoughts on “Wojciech Weiss (1875 – 1950) – czyli brzydki falsyfikat z dwoma orzeczeniami autentyczności

 1. Te orzeczenia są takie kiepskie jak ten fals. Przypominają mi opisy sprzedawców falsów na ebay. Pisze jaki to był „dobry artysta”. Żadnych faktów popierających autentyczność.

 2. Kozłowska jest bardzo kiepska, nie opierałbym się na żadnej jej opinii. Ale jeszcze gorsza od niej jest ta słynna samozwańcza “ekspert sztuki” Pani Lisek (teraz nazywa się Pabis). Ta to już przechodzi samą siebie – wystawia certyfikaty do każdego falsu jaki ktokolwiek przyniesie. Zabrali jej uprawnienia ministerialne, ale to wcale jej nie przeszkadza w kontynuowaniu swojej hochsztaplerskiej działaności. Swoja droga kiedy w końcu w Polsce zostanie uregulowane zawody eksperckie bo to co się dzieje z tymi “ekspertyzami” to jest jakiś cyrk. W tym momencie każdy może sobie wyrobić pieczątkę “ekspert sztuki”.

  • Dziękuję za uwagi. Z nazwiskiem p. Pabii spotkałem się już przy okazji pracy Meli Mute omawianej na tym blogu a także przy okazji jej certyfikatu pracy Cezanna. Pieczatkę jak się już ma to można ja fechtować jak szpadą.

  • Niestety zajmuje się również bez wykształenia konserwacją dzieł sztuki… Niszczy obrazy na masową skalę i jest bezkarna. Na swej stronie informuje że ukończyła Wydział Malarstwa w… Liceum plastycznym…. kurs technik malarskich niewiadomo gdzie… MIMO TEGO LUDZIE ODDAJĄ JEJ OBRAZY które zmywa, przemalowuje i niszczy. DRAMAT

 3. Zmieniła nazwisko teraz nazywa się Pabis, a wcześniej Lisek.
  Tutaj cytat ze strony Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów
  http://www.antykwariusze.pl/index.php/aktualnosci/206-2016-06-02-13-46-54

  “W październiku 2015 r wysyłaliśmy do MKiDN nasze zastrzeżenia wobec powołania pani Teresy M. Lisek na rzeczoznawcę ministerialnego w zakresie oceny i wyceny zabytków ruchomych w specjalizacji: ekspertyza, wycena, dokumentacja, badania laboratoryjne, konserwacja dzieł sztuki i malarstwa. Osoba ta jest w naszym środowisku dobrze znana od kilku lat, jako tytułująca się ekspertem opiniującym oryginalność dzieł sztuki i parająca się konserwacją. Dotarły do nas przygotowane przez nią opinie, w których wielokrotnie potwierdza oryginalność ewidentnych falsyfikatów. W piśmie podkreśliliśmy konieczność współpracy z naszym Stowarzyszeniem przy powoływaniu ekspertów ministerialnych. Niestety MKiDN do tej pory nie ustosunkowało się do naszych zastrzeżeń. Dlatego też niedawno wysłaliśmy ponowne zapytanie w tej sprawie.”

 4. Brak słów na krytykę Pani Pabis, to niezależny ekspert, a że nie płaci składek do SAiMP to hejt niesamowity.

  • Hejt jest za brak wykształcenia…a co za tym idzie kompetencji. Proszę sobie sprawdzić na jej stronie jaki to ekspert…

 5. Hejt jest za brak wykształcenia a co za tym idzie brak kompetencji.
  Pani nie jest ani historykiem sztuki, ani konserwatorem. Informacje typu: ukończenie Katedry technik malarskich – bez podania gdzie…. są śmieszne, niestety mało kto się w to wgłębia. Miałam “przyjemność” ratować obrazy po jej “konserwacji”. Badania konserwatorskie i analizy które przeprowadza prezentują również amatorski poziom.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s