Wojciech Kossak (1856 – 1942)

Wojciech Kossak. Dünenlandschaft auf der Halbinsel Hel, 1939

Jedna z ostatnich prac Wojciecha Kossaka namalowana przed wybuchem wojny. Kossak kupił w latach trzydziestych mały domek w Juracie i tam miał swoją letnią pracownię (obecnie muzeum Kossaka). Jurata była dość ekskluzywną miejscowością i nie brakowało mu klientów na portrety. Malował też to co zwykle malował (konie, ułanów) i wysyłał pośpiechem do Warszawy i Krakowa, jeszcze mokre i ociekające farbą płótna na pokrycie weksli. Pejzaż z Juraty jest datowany i opisany ‘Jurata 1939’. Tego rodzaje pejzaże powstawały głównie jako prezenty dla znajomych i chyba wiele czasu na powstanie kompozycji malarz nie poświęcał. Karłowate drzewko na wydmie to kompozycja sprawiająca wrażenie jakby płótno zostało ucięte u góry. Podobna pracę sprzedano 2-3 lata temu w Polsce za 10,000 złotych.

Wydaje mi się, że właściciel tej konkretnej pracy zapłacił pełną cenę, bez marginesu zarobku (2,000 euro), choć zobaczymy jak polski rynek oceni ten pejzaż. Myślę, że to była praca na handel a nie do kolekcji.

Lot 1475. KOSSAK, Wojciech Adalbert von (1857-1942), “Dünenlandschaft auf der Halbinsel Hel“, Öl/Malplatte, 34 x 49, unten links signiert, “Jurata” bez. und “1939” datiert. Reerve 800 euro. Von Zengen Kunstauktionen. 09/07/19. Sold 2,000 euro

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s