Jan Ciemniewski (1908 – 1978)

Jan Ciemniewski. Interieur mit Schreibtisch

Niewiele informacji biograficznych można odnaleść na temat tego malarza. Widadomo, że był synem Adama Ciemniewskiego, bardzo dobrego choć powszechnie mało znanego malarza, ucznia Wojciecha Gersona. Z ułamków informacji można wnioskować, że Jan Ciemniewski malował głównie przed II wojną światową i z tego kresu powinien pochodzić powyższy obraz. Być może jest to jego praca wystawiona przez autora na I Wystawie Sztuki Płocczan w 1932 roku. Tam właśnie przedstawił obrazy olejne: “Wnętrze” I-II, “Widok z balkonu” i “Pejzaż” I-III.

Przyznam, że wystawiona na aukcji praca wygląda znakomicie i warto się nią zainteresować. Jest to przednia praca artystyczna za nie mające znaczenia pieniądze. Takich wnętrz jak na obrazie to już a) nie ma b) nikt tak już nie maluje.


Los 1536. Ciemniewski, J. (polnischer Maler, 1. Hälfte 20. Jh.), “Interieur mit Schreibtisch“, Öl auf Leinwand, signiert unten rechts J. Ciemniewski, 35 x 38 cm, Leinwand, gedellt. Reserve 120 €. Auktionshaus Plückbaum. 4/03/2014 – 15/03/2014

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s