Wiktor Korecki (1890 -1980)

Wiktor Korecki. Bäuerin beim Wasserholen

Los 979. Wiktor Korecki. “Bäuerin beim Wasserholen“. Sign. Öl auf Lwd. Rest. 35 x 50,5 cm. Rahmen. Estimate 1,000 €. Neumeister, 29/01/2014.

Dwa płótna Wiktora Koreckiego lansuje pod koniec stycznia  niemiecki dom aukcyjny o bardzo dobrej reputacji, Neumeister. Jednak…tematem aukcji jest Varia, czyli mydło i powidło i w takim towarzystwie znalazły się te prace.

Wiktor Korecki ma odbiorców (unikałbym słowa kolekcjonerów) swoich niezliczonych realistycznych pejzaży jakie w swoim długim życiu namalował. Pejzaże te w większości, moim zdaniem, są bardzo „ładne” i były malowane pod gust niewyszukanego odbiorcy.  Malarstwo Koreckiego jest nawet popularne na polskim rynku aczkolwiek nie widzę kontaktu pędzla tego malarza z palcem bożym. Żeby nie być gołosłownym, zapraszam do porównania właśnie pracy Koreckiego wystawionej w Neumeister do pracy na jakiej najwyraźniej się wzorował. Ta druga praca to ‘Dziewczyna z dzbanem’ Aploniusza Kędzierskiego. Właściwie, zamiast słowami porównywać rzemiosło ze sztuką należy papatrzec na obie fotografie a wnioski same się nasuną.

Apoloniusz Kędzierski (1861 – 1939). Dziewczyna z dzbanem. Olej na płótnie (49 x 61 cm). Muzeum Narodowe w Warszawie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s