Stanisław Wysocki w katalogu Desy-Unicum

Jak mówi przysłowie, pośpiech jest wskazany w łapaniu pcheł oraz w przypadku sraczki. Na pewno ten pośpiech nie jest wskazany w przygotowaniach kolorowych katalogów z wieloma mądrymi cytatami jak w przypadku katalogu aukcji rzeźby warszawskiej Desy-Unicum (13-kwietna). Przyznam, że te katalogi są super i zawsze sobie je ściągam na pamiątkę do prywatnego foldera. Wyglądają one jak kolorowe broszury biur podróży zachęcających do wyjazdu do San Francisco. Na miejscu okazuje się jak tam obecnie jest w rzeczywistości.

Miałem spory ubaw czytając o dwóch rzeźbach Stanisława Wysockiego w tym katalogu (lot 45 i 46).

Stanisław Wysocki. Lot 45 w katalogu Desy-Unicum z dnia 13 kwietnia 2023.

Lot 45. Proszę popatrzeć jakie to rzeczy tam wypisują o cieszącym się dobrym zdrowiem artyście: Stanisław Wysocki (1923 – 2010). Obok opisu rzeźby ‘Eurydyka’ podana jest data jej wykonania, rok 2012, czyli została wykonana przez artystę już w zaświatach.

Stanisław Wysocki. Lot 46 w katalogu Desy-Unicum z dnia 13 kwietnia 2023.

Lot 45. Cytuję: Stanisław Wysocki 1953.

Artysta zatem i zmarł i żyje, inaczej bałagan w dowodzie osobistym. W katalogu aukcji podanych jest szereg nazwisk pracowników Desy-Unicum: zarządu- 3 osoby, rady nadzorczej– 3 osoby, departamentu sprzedaży i obsługi klienta– 19 osób oraz departamentu projektów aukcyjnych– 25 osób. W sumie jest to okrągłe 50 osób, z których ani jedna nie obejrzała i nie przeczytała krytycznie treści tego katalogu.

Licytacja już się odbyła i żyjący Stanisław Wysocki (urodzony w 1949 roku) przekonał się, że najwyższe ceny za jego rzeźby będą osiągane dopiero po jego śmierci.

W ciągu 10 lat prowadzenia tego blogu odnotowałem kilka sprzedaży rzeźb Stanisława Wysokiego i każdy może sobie przeanalizować wyceny i ceny osiągnięte. Ktokolwiek kupił lot 45 na tej aukcji pobił chyba rekord świata i tym samym samym składam mu szczere gratulacje (sucker!). Myślę, iż mógłby z tego jakoś wybrnąć bo dobry prawnik znajdzie jakąś podstawę do zwrotu, gdyż zakup był obarczony defektem a kupujący myślał, że artysta już nie żyje. Ten zaś Stanisław Wysocki ma się nadal dobrze, tworzy i modyfikuje kobiece postacie i odlewa je w brązie w niewielkich nakładach.

PS. Proszę nie zwalniać tej biednej osoby przygotowującej biografię artysty. Raczej zmiejszyłbym premię Rady Nadzorczej i Zarządu za brak czujności i dopuszczanie głupstw w katalogu. Ktoś w końcu powinien go przeczytać krytycznie i dlatego wnioskuję o zatrudnienie 51 osoby z tytułem ‘Proofreader‘, może to być praca z domu.

Advertisement

4 thoughts on “Stanisław Wysocki w katalogu Desy-Unicum

  1. “dlatego wnioskuję o zatrudnienie 51 osoby z rytułem ‘Proofreader‘, może to być praca z domu.”
    uwielbiam Pańskie poczucie humoru! Błąd znaleziony. Może mnie Pan zarekomenduje?
    Jerzy Andrzej Gzula

    • To rzeczywiście ciekawy przypadek by artysta tworzył jeszcze przed swoim narodzeniem. Desa-Unicum pod tym względem nie ma konkurencji i moja propozycja by zatrudniono tam kogoś na etacie ‘proofreader’ jest absolutnie aktualna.

      Zgadzam się, że wielu artystów tworzy wiele prac po swojej śmierci. Można utworzyć nowy blog na ten temat.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s