Miniatury portretowe Honoraty i Teodora Paskiewiczów

Honorata z Boczarskich Paskiewicz. Miniatura nieznanego malarza

Lot 111. 18th C Miniature Painting Portrait of a Woman, Inscribed on verso, Honorata Boczarskich with information in Polish, dated 1793. Frame measures 6 inches x 5.5 W, portrait measures 2.25 x 1.75 inches W. Opening C$50. Kavanaugh Auctions. 02/25/23. Sold C$1,100.

Dwie miniatury portretowe nieznanego (prawdopdobnie) polskiego miniaturzysty przedstawiające parę małżeńską, Honoratę z Boczarskich oraz Teodora Paskiewiczów, chyba z Wołynia. Na odwrocie miniatur, ich syn podał kilka faktów biograficznych o obojgu i niektóre z nich zdołałem odczytać, choć nie wszystkie. Honorata Paskiewicz: Honorata z Boczarskich Paskiewiczowa urodziła się w Galicji…..w dobrach swojego dziada Stanisława Piotrowskiego roku 1793.

Opis miniatury Honoraty Paskiewicz

Druga z miniatur przedstawia Teodora Paskiewicza:

Teodor Paskiewicz. Miniatura nieznanego malarza

Lot 112. 18th C Miniature Painting Portrait of a Man. Inscribed on verso, Teodor Paskiewicz with Polish information, dated 1787. Frame measures 6 inches x 5.5 W, portrait measures 2.25 x 1.75 inches W. Opening C$50. Kavanaugh Auctions. 02/25/23. Sold C$950

Opis miniatury Teodora Paskiewicza

Teodor Paskiewicz: Teodor Paskiewicz urodził sie w połtawskiej guberni 1787 roku zostawał na służbie przy …., kupił w krzemieneickim powiecie wieś Ośniki od Jełowieckiego którą sprzedał Olszewskiemu i tem bracia(?) się …(?). Później kupił wieś Kudłajówkę w powiecie Krzemienieckim.

Próbowałem odszukać informacje o tej parze małżeńskiej i jedyne to co mi się udało to w księgach parafialnych zapis z 17 stycznia 1840 roku o małżeństwie ich córki Leokadii Paskiewicz z Ignacym Peretiatkowiczem w parafii w Żytomierzu.

O rodzie Paskiewiczów hebu Radwan, którego początków można szukać nw Litwie w XV wieku zapisano wiele papieru. Jednym z nich była niesławny Iwan Paskiewicz, namiestnik rosyjski w Królestwie Polskim. Paskiewicze z miniatur pochodzili chyba ze spolszczonej odnogi osiadlej na Ukrainie.

Ciekawi mnie w tym wszyskim kto był autorem obu miniatur, wykonanych prawdopodobnie około 1815-20 roku. Nie są to prace amatorskie ale chyba parząc na detale artysta nie był z najwyższej półki.

Advertisement

4 thoughts on “Miniatury portretowe Honoraty i Teodora Paskiewiczów

      • Pełna zgoda, że mogła to być córka. Sugerowałem sie słowami ‘ojciec’ i ‘matka’ sądząć, że córka moża napisałaby bardziej rodzinnie ‘tata’ i ‘mama’. Mężczyznom zwykle barkuje takiej serdeczności. Nie wiem jak dzietna była ta rodzina.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s