Henryk Siemiradzki (1843 – 1902) – atrybucja

Henryk Siemiradzki. Atrybucja. THE GIRL OR THE VASE

Jeśli to atrybucja, zgodnie z opisem katalogowym, to skąd wzięła się tak wysoka wycena? Hampel jest jednak znany z tego, że sprzedaje sporo scheisse. Wg opisu katalogu: The painting, which was probably created from this sketch in large format with many details was sold at Sotheby’s in 2005 for over 1 million US dollars. A może było odwrotnie? Szic ten już raz widziałem na aukcji i wraca jak zły szeląg.

Więcej na temat pracy Siemiradzkiego ‘Wazon czy kobieta’ oraz prawdziwego szkicu autora można odnależć w ‘Spotkaniach z Zabytkami’ , nr 7-8, 2019 w artykule na stronie 30 (dostepny on line: https://issuu.com/hereditas/docs/2019_7-8_net ). Wynika, że: 1) praca z Sotheby’s jest falsyfikatem (ta sprzedana za 1 milion dolarów), 2) oryginalny szkic do tego obrazu jest w kolekcji Blochów w Nowym Jorku z proweniencją z Ermitażu. Tak jak podejrzewałem, ‘szkic’ z aukcji w Hampel jest 100% falsyfikatem.

Lot 742. Henryk Ippolitovich Siemiradzki, 1843 – 1902, attributed. THE GIRL OR THE VASE. Oil on canvas. 28 x 42 cm. In narrow gilt wooden strip. Bozzetto or sketch for a larger painting which is also titled Presentation of a female Slave. Notes: The painting, which was probably created from this sketch in large format with many details was sold at Sotheby’s in 2005 for over 1 million US dollars. Estimate 10,000 – 12,000 euro. Hampel. 04/02/20

One thought on “Henryk Siemiradzki (1843 – 1902) – atrybucja

  1. Informacyjnie praca nie jest falsyfikatem, do tego obrazu nie powstał zapewne jeden szkic, dodatkowo obraz przeszedł całe spektrum badań łącznie z badaniami fizykochemicznymi farb ich składem, porównano go do próbek farb z oryginalnych płócień Siemiradzkiego ogromne badania do wglądu, zgodność pełna z pracami Siemiradzkiego pobranych próbek i porównań chemmicznych, teraz obraz jest przebadany na wskrośi jest w 100 procentach autentyczny.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s