Artur Markowicz (1872 – 1934)

Artur Markowicz. Staruszki

W pracach Artura Markowicza (głównie pastele) pojawia się w większości tematyka żydowska. Nieco odmienna zatem jest kompozycja przedstawiająca kobiety siedzące na ławce, opisana przez malarza jako ‘Staruszki’ (przedwojenna nalepka wystawowa lub galeyjna). Mogą to być oczywiście staruszki żydowskie ale nie należy czepiać się szczegółów. Zaletą tej pracy, jaka pojawiła się na aukcji w UK, jest obecność dodatkowych trzech portretów rysunkowych tego autora, sprzedawanych jako jeden lot, do społu ze ‘staruszkami’. Nie wiem czy portrety te są sygnowane. Jeśli są sygnowane to bingo a jeśli nie to trzeba je trzymać razem z tym kolorowym pastelem. Rysunki dzieci są moim zdaniem bardzo dobre i generalnie 200-300 funtów za te cztery prace to bardzo dobra cena.

Lot 531. ARTUR MARKOWICZ (1872-1934). Staruszki (Old Women) seated, signed ‘Markowicz’ (lower right), with original Polish exhibition labels on the reverse, pastel, 13 1/2 x 17 1/2 in; and three pencil sketches by the artist depicting ‘A Rabbi’; ‘a Young Girl’; and ‘A Young Woman’; four (4). Estimate 200 GBP – 300 GBP. Brightwells. 03/18/20. Sold GBP 320

Artur Markowicz. A Rabbi
Artur Markowicz. A Young Girl
Artur Markowicz. A Young Woman

One thought on “Artur Markowicz (1872 – 1934)

  1. Mocno niedoceniony artysta i prawdziwy mistrz rysunku. Prawie każda jego praca pastelowa cechuje się ogromną dekoracyjnością i symbolicznym ujęciem tematu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s