Krzysztof Lubieniecki (1659 – 1729)

Krzysztof Lubieniecki. PORTRAIT OF AN ELEGANTLY-DRESSED LADY AND HER SON IN A LANDSCAPE BEFORE A STONE MONUMENT

Jest to wysokiej klasy malarstwo holenderskiego końca XVII wieku dane nam przez Krzysztofa Lubienieckiego artystę z polskimi korzeniami. Ojciec, Stanisław Lubieniecki, arianin, wyjechał z Rzeczpospolitej z rodziną po Potopie Szwedzkim, pierwszy jego syn, Bogdan, to równiez malarz, o bardzo bogatym i burzliwym życiorysie, który wrócił na starość w okolice Krakowa. Krzysztof (Christoffel) Lubieniecki to artysta do którego przyznają się i Holendrzy i Polacy. U Holendrów dobrych malarzy okresu baroku było mnogo, w polskim malarstwie Krzystof Lubieniecki jest chyba perłą tego okresu, lepszych chyba nie było. Proszę przyjrzeć się tej kompozycji i innym kompozycjom tego malarza. Nie ma na niej (nich) kół zamalowanych spray-em farby w puszcze, nie ma kresek prowadzonych przypadkowo przy linijce, nie ma chlapnięć farbą na płótno ani pociągnięć szerokim pędzlem wzdłuż lub poprzek. To nie są ‘hektary’ zamalowane (im większa zapaćkana powierzchnia tym ważniejsza praca), nie ma cmokaczy, którzy przetwarzają swoją chorą wyobraźnie w słowo i tak narzucają swoją opinię. Ta praca Lubienieckiego, jak i inne jego oleje uczą dostrzegania detali, symboli i symboliki, głębi, myśli kompozycji. Krzysztof Lubieniecki miał szczęście, że nie było wtedy ASP i nie uczyli go malować naczyciele akademiccy. To był inny okres i dopiero teraz widać jaką marność nad marnościami, bezideowość, mamy obecnie w większości na polskim rynku.

Sotheby’s nisko wycenia tę pracę ale podobnie postąpił rok temu Christie’s, gdy olej Krzysztofa Lubienieckiego sprzedano po walce za ponad 125,000 funtów, z 10-cio krotnym przebiciem. Na marginesie, wg opisu proweniencji wynika, że praca ta została dwukrotnie sprzedana, w tym w Christie’s pod inną atrybucją. Zatem dlaczego, skoro jest sygnowana nazwiskiem Lubienieckiego a materiału do porównania jest stosunkowo dużo? Tacy są specjaliści, nawet w Christie’s, którzy nie potrafią odczytać sygnatury. Liczy się jedynie commision, wielkość i szybkość obrotu.

Perła na rynku.

Lot 8. CHRISTOFFEL LUBIENIECKI Stettin 1659 – 1729 Amsterdam. PORTRAIT OF AN ELEGANTLY-DRESSED LADY AND HER SON IN A LANDSCAPE BEFORE A STONE MONUMENT, signed and indistinctly dated lower right: CLubienietzky 16[…], oil on canvas, unframed: 62.8 x 73.6 cm.; 24¾ x 29 in., framed: 76.9 x 88 cm.; 30⅛ x 34⅝ in. Provenance: Anonymous sale, Cologne, Peretz, 12 October 1974 (as attributed to Michiel van Musscher; when advertised in Die Weltkunst, vol. 44, no. 18, 1974, p. 1402); Anonymous sale, London, Christie’s, 11 December 1992, lot 286 (as Michiel van Musscher), where acquired. Exhibited: Liesborn, Museum Abtei Liesborn, on loan. Estimate: 4,000 – 6,000 GBP. Sotheby’s. 09/18/19. Sold 7,500 GBP

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s