Maurycy Minkowski (1881 – 1930)

Maurycy Minkowski. A Jewish Family, 1919

To był bardzo wrażliwy artysta żydowski, upośledzony w słuchu i mowie, patrzący na świat oczami swoich narodowych współbraci, którym w większości nie aż tak dobrze się w II Rzeczpospolitej powodziło. Trzeba jednak powiedzieć, że równiez i większości Polakom, Rusinom, Ukraińcom, etc, też w okresie międzywojennym nie powodziło się dobrze. Niemniej, Minkowski wybrał sobie taki przewodni motyw malarski z pogranicza getta i z konserkwencją realizował go w postaci bardzo realistycznych obrazów. Te jego obrazy są dobre i być może nie ma w nich fałszu (być może, bo nie znam tamtego okresu). Zakładam, że są prawdziwe w oddawaniu sytuacji życiowych i atmosfery; z reguły są smutne. Być może miejsce dla jego malarstwa jest w muzeach a nie na ścianach prywatnych domów, właśnie ze względu na pewien ich wymiar historyczny. Nie wyobrażam sobie by na ścianie w prywatnym domu wisało obok siebie kilka prac tego malarza.

Ten konkretny obraz z aukcji w Kodem jest wysoko wyceniony ($20,000), jest dobry a może nawet bardzo dobry (światło!) ale czy ten smutek znajdzie kolekcjonera?

Lot 161. Maurycy Minkowski (1881-1930). A Jewish Family, 1919. Oil on canvas. Signed and dated, 57 X 85 cm (70 X 99 cm with the frame). Good condition. Minor blemishes and chipping to color. Minor chipping to frame. Starting $20,000. Kadem. 09/19/19

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s