Karol Malcz – falsyfikaty solniczek

Karol Malcz – falsyfikaty

Tym razem na stronie o malarstwie nieco odmiennie bo o srebrze, choć osobna strona o srebrze  istnieje na blogu (mocno ją zaniedbałem). Wiele osób kolekcjonuje polskie srebra a wśród nich srebra Karola Marcza stanowią szczyt zainteresowań. Te srebra z puncą ‘Malcz’ są jednak najczęściej fałszowane w różny sposób. Najczęściej wtapia się punce wycięte z nieistotnego obiektu, tworzy się fałszywe punce lub tworzy się nowe obiekty. Te dwie solniczki oparte na łabądkach i pojemnikiem na sól w kształcie muszli złoconej od wewnatrz można spotkać na aukcjach w takich ilościach, że wygląda na to jakby nastapiło odtworzenie firmy Malcz. Jestem przekonany, że obie solniczki są współczesnymi falsyfikatami, tak jak falsyfikatami były identyczne sprzedawane w innych niemieckich oraz austriackich domach aukcyjnych w ostatnich dwóch latach. Ciekawe, że te solniczki sprzedawane są nie tylko parami lecz widziałem na aukcjach sprzedawane po cztery sztuki a rekordzista sprzedawał ich osiem sztuk. Takie srebra ma zwykle Allegro (zwłąszcza nowo-dieła srebrnych cukiernic), lecz w ciągu ostatnich kilku lat zawitały na rynki zachodnie. Obecnie ktoś licytuje te dwie solniczki wykładając już 1,100 euro, bez obejrzenia obiektów, bez pokazania przez dom aukcyjny wybitych punc. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie były nigdy użytkowane, mają sztuczną patynę i wyszły spod imadła stosunkowo niedawno. Proszę w jakiejkolwiek wyszukiwarce intenetowej wpisac ’Malcz solniczki’ a pokaże się mnóstwo identycznych i podobnych. Sam dałem się nabrać przed laty i taką parę solniczek umieściłem na blogu.

Lot 1452. Paar seltene Empire Salieren mit Papagei. Karol Filip Malcz/Warschau/Polen, um 1820. 750er Silber. Punzen: Herst.-Marke, 12. 12 x 8,5 x 7 cm. Gew.: 456 g. Innen vergoldet. Estimate 300 – 480 euro. Kastern. 03/04/23. Current price 1,100 euro. Sold 1,500 euro

Advertisement

3 thoughts on “Karol Malcz – falsyfikaty solniczek

 1. Jak widać poniżej solniczki pojawiają się nie tylko na Allegro, ale również w profesjonalnych polskich domach aukcyjnych:
  https://onebid.pl/pl/srebro-i-platery-filip-karol-malcz-1797-1867-para-solniczek/1042686
  https://onebid.pl/pl/srebro-i-platery-solniczki-para-malcz/1043037
  Swoją drogą, osiągają niezłe ceny, jak na domniemane falsyfikaty.
  Zbieram srebro od wielu lat i moim zdaniem, patrząc na to jedno zdjęcie, solniczki mają dużą szansę być podróbkami, ale nie sposób tego przesądzić nie oglądając pod lupą punc i innych detali.
  Dla porównania przesyłam egzemplarz z Muzeum Warszawy:
  https://kolekcje.muzeumwarszawy.pl/pl/obiekty/580/

  • Zgadzam się, że każdy obiekt trzeba obejrzeć lub poprosić o dobrej rodzielczości fotografie. Jednak, dwa tuziny tych właśnie solniczek, jakie przemknęły w ostatnich dwóch latach w różnych domach aukcyjnych to stanowczo za dużo. Te dwie z DA Kastern pachną na odległość świeżym lutowaniem i świeżą patyną.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s