Bronisław Kierzkowski (1924 – 1993)

Bronisław Kierzkowski. Untitled, 1973

Rejestruję olej Bronisława Kierzkowskiego z dość mieszanymi odczuciami. Nie wiem czy ta praca jest dobra, taka sobie czy też słaba.

Lot 906/558. Bronisław Kierzkowski (b. Lodz 1924, d. Warsaw 1993). Untitled, Aalborg 1973. Signed and dated on the reverse. Oil on canvas. 96×80 cm. Estimate 20,000 – 25,000 DKK. Rasmussen. 03/09/22. Sold 15,000 DKK

6 thoughts on “Bronisław Kierzkowski (1924 – 1993)

  1. Poddaję w wątpliwość atrybucję tej pracy. Kierzkowski był wybitną artystą, a tu taki gniot. Z drugiej strony wypadki przy pracy zdarzają się każdemu… anyway, omijać z daleka.

    • Pomijając czy ta praca (‘gniot’) jest autentyczna czy nie jest lecz ‘wybitnego’ artysty to zastanawiam się, czy wybitny artysta pozostaje nadal wybitnym jeśli rzeczywiście wyprodukuje ‘gniota’. Chyba taki artysta powinien stracić laur swojej ‘wybitności’. Słowo ‘wybitny’ jest bardzo nadużywane zwłaszcza przez domy aukcyjne starające się sprzedać ‘gniota’ pod taką postacią. Zachęcam do przeglądania polskich katalogów pod tym kątem i do krytycznego myślenia oraz krytycznego patrzenia na prace. Ostatnio ci ‘wybitni’ strasznie się rozmnożyli o czym świadczą ‘wybitne’ ceny estymacyjne oraz ceny sprzedaży. Jak już wszyscy staną się wybitni to odpadnie problem myślenia dla nas przeciętnych.

      • Istotnie, pojęcie wybitny w ostatnim czasie zdewaluowało się. Po dłuższym namyśle stwierdzam, że powinienem był użyć raczej słowa “ważnym”. Nie zmienia to faktu, że zarówno wybitnym jaki i ważnym artystą zdarza się popełnić scheiss vulgo puścić bąka. Czy to odbiera im laur? Absolutnie nie! Jednakowoż, ci, którzy nie bacząc na piękno i estetykę, słuchają bezrefleksyjnie narracji suflerów z dużych przedsiębiorstw pośrednictwa w obrocie sztuką, sami sobie szkodzą.

      • Pełna zgoda. Mówiąc o malarstwie współczesnym muszę przyznać, że zazdroszczę tym, którzy potrafią odróżnić dobrą pracę od słabej. Np. które z kół Fangora jest dobre a które jest słabe? Przecież nie mogą być to wszystkie ‘wybitne’ prace i powinny się czymś różnić. Jak dojść do tego?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s