Władysław Rossowski (1857 – 1923)

Władysław Rossowski. De brandstapel, 1883

To jest bardzo ciekwy obraz ucznia Jana Matejki, Władyslawa Rossowskiego. Mało prac tego artysty było/jest na rynku i zapewne dlatego było małe zainteresowanie tą pracą. Obraz ma charkater historyczny i przedstawia moment, jedynego chyba w Rzeczypospolitej, spalenia na stosie kobiety na rynku w Krakowie w 1539 roku. Kobietą była Katarzyna Melchiorowa lub występująca pod nazwiskiem Weiglowa (https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/04/19/spalenie-katarzyny-weiglowej/ ). Była oskarżona o apostazję i jej nie wyrzekłą się do końca. Sam mistrz Matejko ‘podchodził’ do tego tematu i znana jest jego akwarela z 1859 roku przechowywana w Lwowskieg Galerii Obrazów.

Jan Matejko. Spalenie Katarzyny Melchiorowej, 1859. Akwarea. Lwowska Galeria Obrazów

Rossowski, wygląda na to, że znał Matejkowski szkic i podjął sie tego tematu w podobny sposób. Sam obraz jest duży, brudny (werniks do usunięcia), ciemny, płótno dublowane i mało efektywny na pierwszy rzut oka. Był wyceniony nisko a sprzedano go za 3,600 euro. Nie zdążyłęm go wprowadzić przed aukcją z kilku powodów: wiele się obecnie dzieje na rynkach zagranicznych i mało mam czasu by wszystko przedstawić, oraz prowadziłem prywatną korespondencję z osobą nt tej pracy. Osoba nie była zachwycona i sugerowała potencjalny brak zainteresowania tą pracą w Polsce. Moje zdanie było i jest inne. Uważam, że z punktu widzenia historycznego jest to ważna praca (inna rzecz czy wykonanie jej jest ‘mistrzowskie’) oraz była wystawiana na terenach polskich w czasie zaborów na co są ‘podkładki’ katalogowe. Uważałem, za okazję kupienie jej za 2,000 euro a cenę Polską oceniam na ponad 30,000 PLN. Jestem przekonany, że po konserwacji obraz zajaśnieje a moja wycena w Polsce okaże się mizernie nieadekwatna.

Lot 117. Władysław Rossowski (1857 – 1923). De brandstapel. Oil on canvas, 138 x 68 cm. Gesigneerd en gedateerd Krakau 1883 r.o. Vermoedelijk is de vrouw op de brandstapel Katarzyna Weiglowa (circa 1460 – 1539), een katholieke vrouw die zich bekeerde tot het jodendom en beschuldigd werd van afvalligheid. Reserve 800 euro. Estimate 1,000 – 2,000 euro. Vendu Rotterdam.11/10/20. Sold 3,600 euro

3 thoughts on “Władysław Rossowski (1857 – 1923)

  1. Dysproporcje cenowe są polskich domach aukcyjnych bardzo duże. Kwota o której Pan pisze byłaby, moim skromnym zdaniem, osiągalna jedynie w Desie Unicum i może w SDA. Bardziej prawdopodobna byłaby jednak sprzedaż na połowę niższym poziomie cenowym- jakieś 15-20 tys. Obraz jest ciemny a tematyka nie do końca salonowa. Ponadto Rossowski to na naszym rynku mało znane nazwisko.

    • Idąc Pani tropem, obraz kupił kolekcjoner a nie handlarz, gdyż cena sprzedaży z premium mieści się w przedziale podanym przez Panią. Uważam, że obraz ten kupił albo drobny handlarz albo sam polski dom aukcyjny (Desa?). Przy dobrej reklamie można z tej pracy zrobić bardzo ciekawą historycznie pracę, bo w sumie chyba taka jest. Zobaczymy kto ma rację. Tematyka rzeczywiście może nie jest mieszczańsko-salonowa ale jest to ciekawy temat do dyskusji o historii, zwłaszcza Krakowa. Odwracając, gdyby tę pracę namalował Matejko a nie Rossowski to zaineresowanie byłoby zupełnie inne, choć temat ten sam. Wykonanie pewnie byłoby wtedy bezprzecznie ciekawsze. Generalnie, ceny malarstwa w Polsce są tak wysokie (zawyżone), że za cenę tego obrazu można kupić do ‘salonu’ jedynie zwiędłe i nostalgiczne róże Karpińskiego. A jak dyskutować w ‘salonie’ o zwiędłych różach?

  2. Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na pewną ciekawostkę dotyczącą samego obrazu. Wg źródeł historycznych Katarzyna Weiglowa (ur. około 1460 r.) w chwili śmierci na stosie w Krakowie (19.04.1539) miała około 79 lat. Na obrazie jest więc bardziej “licentia poetica” niż rzeczywistość. Serdeczne pozdrowienia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s