Tadeusz Makowski (1882 – 1932) – zagadka?

Makowski-Dusseldorf

Zagadka dla mnie i dla czytelników bloga.

Dom aukcyjny Dusseldorfer Auktionhaus wystawił pracę na papierze Tadeusza Makowskiego noszącą polską nazwę ‘Wiejskie podwórko’ lub ‘Podwórko’. Każda praca Tadeusza Makowskiego jest sporym wydarzeniem (uwaga na licznye falsyfikaty!), włączając oczywiście czasami pojawiające sie różne ‘…grafie’. W tym przypadku jest to tzw. ‘sucha igła’ lub mówiąc w innym języku ‘dry point’. (Estimate 150 euro. Dusseldorfer Auktionhaus. 11/26/15)

Przeglądając internet można natknąć się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie na pracę Makowskiego o tym właśnie tytule (11.8 x 15.8 cm; odcisk płyty) odbitą na kremowym papierze lub papierze jaki zżółkł:

Makowski-MNW

(pracę można powiekszyć na monitorze) a powyżej jest fotografia odbicia płyty:

W bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego również znajduje się odbitka tej samej pracy, kopia na białym papierze (kolor papieru może być wynikiem obróbki w Photoshop). Wymiary podane to 28.4 x 38.2 cm są prawdopodobnie wymiarami papieru a nie samej impresji pracy.

http://egr.buw.uw.edu.pl/node/36619

MAkowski-BUW

Porównując je można się przekonać, że obie prace (MNW i BUW) powstały z tej samej płyty.

Praca z Niemiec jest inna. Kompozycja jest ta sama ale trudno doszukać się detali występujących na pracach przechowywanych w Polsce. Dla przykłady pozwoliłem sobie podzielić prace Makowskiego (Muzeum Narodowe w Warszawie vs Dusseldorf) na ćwiarki, powiekszyc je dla porównania.

MNW-4

Muzeum Narodowe

Duss-4

Dusseldorf

MNW-1

Muzeum Narodowe

Duss-1

Dusseldorf

MNW-5

Muzeum Narodowe

Duss-5

Dusseldorf

Teraz zagadka. Czy praca z Dusseldorfu jest oryginalna pracą Makowskiego czy też nie jest? Przyglądając się jej nie mam watpliwości, że są to różne linie. W sposób bardzo prymitywny można sie o tym przekonać nakładając na siebie odpowiednie ćwiartki prac o tych samych wymiarach. Różnice w przesunięciach detali widać praktycznie wszędzie a zwłaszcza w figurze środkowej gęsi, której łapy są w zupełnie innych miejscach.

NMW-2

Muzeum Narodowe

Duss-2

Dusseldorf

Ku mojemu zaskoczeniu blog ten jest czytany codziennie przez ogromną grupę osób interesujących się polskim malarstwem. Liczę na opinie i te poważne będę publikował. Przyznam, że niewiele wiem o technice suchej igły mogącej wyprodukować z płyty autorskiej jedynie niewielka ilość dobrych odbitek (podobno ok 30). Co sie wówczas dzieje z płytą? Czy mozna ją ‘podrasować’ i dalej używać i czy to mogłoby wyjaśnić te różnice rysunku? Może ktoś wie czy Makowski skomponował dwie wersje ‘Podwórka’ w suchej igle?

Sygnatury w płycie:

MNW-3

Muzeum Narodowe

Duss-3

Dusseldorf

One thought on “Tadeusz Makowski (1882 – 1932) – zagadka?

  1. Szanowni Państwo mylę że wielu z Was natknęło się na falsyfikaty w domu aukcyjnym Dusseldorfer Auktionhaus, wystarczy spojrzeć na ” dzieła” polskich malarzy zaprezentowane do nadchodzącej aukcji w dniu 28.11.2015, jak Państwo sądzicie które z nich są oryginałami …?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s