Jan Dobkowski (1942)

Jan Dobkowski. Gentle Kiss, 1972

Moja pełna zgoda odnośnie wyceny. Ani centa więcej!

Lot 56. Jan Dobkowski, Polish, born 1942, oil painting on canvas, Gentle Kiss, 1972. Signed, titled, dated and inscribed on the backside. Estimate $100 – 150. Antique Arena. 03/11/23

Advertisement

11 thoughts on “Jan Dobkowski (1942)

  1. Oferowana praca to falsyfikat. Sporo ich teraz na rynku, szczególnie amerykańskim (tam każdy pop art się sprzeda?). Na marginesie wskazuję, że w 2022 Andy Warhol był najlepiej sprzedającym się artystą na świecie, z obrotem na aukcjach na poziomie 590 milionów dolarów! O tempora, o mores…

      • W Trinity International w USA jest inny obraz Dobkowskiego z tego samego okresu, większy rozmiarami, z ceną wywoławczą $8,000. Tyle, że w tym domu trudno kiedykolwiek o prawdziwy polonik. Sam jestem ciekawy w jaki sposób poznać falsa Dobkowskiego, nawet jeśli takiego obrazu nigdy bym nie kupił (nie oznacza to, że nie szanuję artysty).

  2. Oferowana praca przedstawia jakieś grubo ciosane kulfony. Proszę przyjrzeć się detalom palców czy kości i porównać je z pracami np. na stronie Zachęty (https://zacheta.art.pl/pl/kolekcja/katalog/dobkowski-jan-prowadzil-slepy-slepego-2/galeria). Ponadto, użyte farby jedynie imitują oryginale – najbardziej aktualnie poszukiwane przez kolekcjonerów – zielone-czerwone z obrazów lat. 70.

    Dobson wypracował swój charakterystyczny styl, z pozoru tylko łatwy do skopiowania. Jego prace, charakteryzujące się precyzją i niepowtarzalnością odręcznie ciągniętej linii, są przede wszystkim afirmacją życia, w pierwotnej, nienaruszonej formie. Biologiczno-morfologiczne kształty emanują subtelną erotyką, ciesząc oko zmysłowymi aluzjami. Obraz z Antique Arena żadnego z tych przymiotów nie posiada!

  3. zgadzam się z Panem Głodowiczem chociaż wielkim znawcą nie jestem – dopiero raczkuję. nie wiem czy kolor to kwestia monitora czy zdjęcia, ale nie zaryzykowałabym uznania, że to ta sama paleta. mnie zaciekawił tył obrazu – fajna ta metka z zakładu tylko nic się tam nie zgadza. w porównaniu z tyłem, które można sobie porównać w innych obrazach z tego okresu – które np. wystawiała desa (“Katapulta”) – to jest amatorka. a jak mnie zaciekawił to odwiedziłam PAC, no i widzę, że jest coś na rzeczy:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s