Julian Fałat (1853 – 1929)

Julian Fałat. ZIMNÍ KRAJINA, 1906

Spora niespodzianką było pojawienie się dużego pejzażu zimowego Juliusza Fałata w praskim domu aukcyjnym Hejtmanek. Obraz, wg. dostarczonych mi informacji przez czytelnika, pochodził z czeskiej rodziny i został zakupiony od poprzednich właścicieli jeszcze w okresie międzywojennym. Obraz został odrestaurowany a sporo było masowych zniszczeń po prawej jego stronie. Te ubytki są niezauważalne obecnie na fotografiach (czytelnik nadesłał mi fot przez restauracją). Pytanie powstało: czy jest to oryginał czy też falsyfikat? Obraz wyglądał dobrze nawet ze zniszczeniami i jak widać, przelicytowano wycenę aż 40-tokrotnie. Obrazu nie powstydziłoby się żadne z polskich muzeów.

Lot 55. Julian Fałat (1853 – 1929). ZIMNÍ KRAJINA, 1906. Olej, plátno, 76 x 199 cm (v x š). Signováno: Vlevo dole “Jul. Fałat”. Estimate 140,000  CZK (5,600 euro). Arthouse Hejtmanek. 12/14/21. Sold 5,600,000 CZK (224,000 euro).

Obraz przed konserwacją

2 thoughts on “Julian Fałat (1853 – 1929)

  1. Kiedyś pewna pani z Muzeum Narodowego w Krakowie powiedziała, że mają 100% pewności co do autentyczności tylko tych OLEJÓW Juliana Fałata, które muzeum otrzymało od niego za życia.

    Myślę, że trochę przesadzała. Niemniej jednak warto prosić o ekspertyzę znawcy.

    Innaczej ma się sprawa w odniesieniu do akwareli Fałata. Je trudniej namalować, trudno wiec podrobić a Julian Fałat był mistrzem tej techniki. Ta technika nie pozwala na korekty, poprawki i manipulacje.

    Prezentowany obraz wygląda jednak na oryginał. Jest za dobrze namalowany, – nie chodzi tylko o śniegi i wodę ale też charakterystyczne chmury – znane z innych jego obrazów. Śnieg podobny do innych obrazów zimowych rzek w posiadaniu MN w Krakowie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s