Igor Mitoraj (1944 – 2014)

Igor Mitoraj. Articulations (A 335/500)

Powoli zaczyna się kolejny sezon na prace Igora Mitoraja, którego unikatowe rzeźby niezwykle cenię ale jestem bardzo krytyczny wobec olbrzymiego rozmnażania niektórych jego prac. Pisałem już wielokrotnie o dekoracyjnych, wytloczonych z blachy, rzeźbach o nazwie Perseusz, jakich naliczyłem już 6,000 sztuk, choć wielu z kupujących myśli, że jest ich jedynie (lub aż) 1,000 sztuk. Teraz kolej na medale o nazwie Articulation. Pojawiają się one dość często. Ten z nadchodącej aukcji jest z certyfikatem sygnowanym przez artystę i ma numerację 335/500. Jednak przybliżenie fotografii certyfikatu pozwala na dostrzeżenie literki A przy numerze. Zatem jest to wytloczony egzemplarz z serri A nr 335 z 500. Dlaczego piszę z taką dokładnościa? Panuje trochę niezrozumienie o ilości wyprodukowanych medali i rzeźb za życia artysty lub po jego śmierci. Spotkałem już te konkretne medale bez literowego symbolu a także z literami A, B, oraz C. Jak można się domyslać, każda z tych serii to 500 sztuk. Zatem na pewno mamy na rynku już 2,000 medali. Bez takiej wiedzy i tej drobiazgowości kupujący może mysleć, że ma unikatowy medal, jeden z 500 wyprodukowanych. Jest trochę inaczej, bo tych medali jest co najmniej 2,000 a może nawet i wiecej – trzeba uważnie oglądać numeracje bo mogą pojawić się wkrótce seria z literką D, … itd.

Nie potrafie dojść, kto ma prawa autorskie na Perseusze i inne rzeźby oraz na medale Igora Mitoraja ale wypuszczane są nowe serie jego prac, bardzo w ten sposób psując rynek. Jeśli mamy świadomość tej ilości i decydujemy sie na zakup w celach czysto dekoracyjnych, bo pasuje do wystroju wnętrza, to jest w porządku, choć nie należy płacić w Polsce równowartość ok $10,000 za Perseusza. Jednak, gdy ktoś nierozważnie kupi go za taką cenę z myślą o inwestycji to wcześniej czy później dowie się, że tych prac (rzeźb, medali) może przybywać na rynku z każdym rokiem. Będzie to kiepska inwestycja. Ktoś bardzo manipuluje pracami Igora Mitoraja po jego śmierci.

Lot 227. Igor MITORAJ (1944 – 2014). Articulations. Bronze, numéroté 335/500 au dos avec certificat d’artiste. D : 9 cm. Carvajal. Estimate 300 – 400 euro. 01/10/20

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s