Pius Weloński (1849 – 1931)

Pius Weloński. Head of a maiden, 1882

Moim zdaniem był to najciekawszy polonik bogatego dnia dzisiejszego. Płaskorzeźba przestawiająca głowę młodej kobiety wykonana i odlana w Rzymie. Rzeźbiarz Pius Weloński to autor m.in. rzeźby Chrystusa stojącego przed Kościołem Świętego Krzyża w Warszawie jak też jednej z kopii Gladiatora (Ave Caesar! Morituri te salutant) stojącego w gmachu Zachęty warszawskiej.

Lot 474. PIU ADAMOWITSCH WELONSKI (Poland 1849 – 1931). Head of a maiden. Bronze high relief, lost-wax casting. Signature and date on left Rome 1882. Nelli Foundry Rome. 43 cm Ø. Estimate 800 – 2,000 euro. Benedetto Trionfante Auction House S.r.l. 12/04/24. Sold 1,200 euro

One thought on “Pius Weloński (1849 – 1931)

  1. Dzień dobry

    Na jednym ze zdjęć z aukcji tego medalionu widać, że wisi on na łańcuchach na ścianie.

    Uważam, że jest to medalion nagrobny lub z katafalku pogrzebowego.

    Pius Weloński podczas pobytu w Rzymie wykonywał już takie medaliony, korzystając z odlewni Fonderia Nelli Roma.

    Alessandro Nelli (Rzym, 28 stycznia 1842 – Rosja?, po 1897) był włoskim przedsiębiorcą. Nelli był założycielem Fonderia Nelli (Odlewni Nelli), która była wiodącą odlewnią rzeźb w Rzymie od 1880 do 1900 roku. Brał udział w wystawach krajowych, międzynarodowych i powszechnych, zdobywając kilka nagród i medali. Wyeksportował ponad 100 dzieł na Światową Wystawę Kolumbijską w Chicago w 1893 r. Nelli wykonała brązy artystyczne dla kilku artystów włoskich i zagranicznych, w tym kilku artystów amerykańskich.

    Polecam obejrzeć:

    https://garystockbridge617.getarchive.net/amp/media/pius-welonski-medallion-duchess-dantuni-del-drago-mnk-ix-if-220-230250-560daa

    Opis nie jest mój. Nie będę odkrywał Ameryki.

    “Fotografia prezentuje medalion z popiersiem młodej kobiety, ukazanej lewym profilem z lekko pochyloną głową o regularnych rysach twarzy. Falujące włosy z grzywką na czole są spięte nisko na karku. Delikatnie modelowany zarys dekoltu sukni. Przy krawędzi znajduje się sygnatura rzeźbiarza: „Pio Weloński Roma”. Okrągły medalion jest przytrzymywany od prawej przez pełnoplastyczną postać smoka z rozpostartymi skrzydłami. Jest to nawiązanie do nazwiska portretowanej: w języku włoskim „drago” to „smok”). Dopełnieniem rzeźbiarskiej kompozycji jest podstawa w formie udrapowanej tkaniny obszytej frędzlami, na której jest widoczna leżąca zamknięta korona i gałązka róży. U krawędzi zamieszczono sygnaturę odlewnika: „Fond Nelli. ROMA”. Kompozycja, wykonana w formie odlewu, została sfotografowana na dwubarwnym tle: jednolicie jasnym od góry i ciemniejszym od dołu, uzyskanym z udrapowanej tkaniny. Odbitka, sporządzona na papierze albuminowym, została naklejona na kartonowy podkład bez oznaczeń firmowych. Dokumentuje medalion księżnej D’Antuni del Drago autorstwa Piusa Welońskiego (1849–1931), wybitnego polskiego rzeźbiarza działającego w Rzymie w latach 1880–1898. Została sporządzona w latach 80. XIX w. (Agnieszka Zagrajek)”

Leave a comment