Henryk Musiałowicz (1914 – 2015)

Henryk Musiałowicz.

Obraz był rok temu na aukcji i spadł, jak obecnie, chyba ze względu na zbyt wysoką cenę wyjściową, https://polishartcorner.com/2023/06/21/henryk-musialowicz-1914-2015-22/. Myślę, że kolekcjonerzy powinni przełamać swoje upodobania do falsyfikatów obrazów Jerzego Kossaka, sprzedawanych na polskich aukcjach, i spojrzeć inaczej na zupełnie niedowartościowane prace Henryka Musiałowicza. Załączam PDF znakomitego artykułu o tym artyście autorstwa Ernesta Malika “Henryka Musiałowicza droga do czerni i bieli”. Jest w nim wiele znakomitych rodzynków jak np. ocena prac tego malarza przez Wojciecha Fangora, wówczas rozgrzanego do czerwieni komucha, utrudniającego życie innym kolegom po fachu.

Lot 490. Musialowicz, Henryk. 1914 Gnesen (PL) – 2015 Warschau. “La Guerre contre l’homme“, Assemblage/ Materialbild/ individuelle Technik auf Hartfaserplatte (?), li. u. sign., Rücks. Gipsüberzug, vom Künstler betitelt und bezeichnet: “Technique Relief/ H. Musialowicz Marszawa/ Brzozowa 5/9 M. 11 Polska”. 80 x 122 cm. Künstlerrahmen. 126 x 84 inkl. Rahmen. Henryk Musialowicz (1914-2015 Warsaw): La Guerre contre l’homme, assemblage on hardboard, signed lower left, entitled and inscribed at reverse. 80 x 122 cm, artist’s frame: 126 x 84 cm


Fragment listu czytelnika opublikowanego w komentarzach:

Henryk Musiałowicz zmarł w wieku 101 lat. Spoczywa 300 metrów o pałacu w Wilanowie na malutkim XIX wiecznym cmentarzyku parafialnym kościoła Św. Anny. Grób autora zwieńcza symboliczna rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa – być może dzieło samego Mistrza? Dziś biegłem obok tego cmentarzyka. Warto odwiedzić grób Mistrza Henryka i zatrzymać się choć na chwilę nad Jego mogiłą. Cześć Jego pamięci! Proszę o wstawienie na forum zdjęcia w załączeniu przesyłam.

One thought on “Henryk Musiałowicz (1914 – 2015)

  1. W wielu pracach malarskich mających często formę trójwymiarowego reliefu oraz w rzeźbach Henryka Musiałowicza pojawia się motyw krzyża. Ważną rolę odgrywał też kolor pełniący dodatkową rolę symbolicznego nośnika określonego znaczenia.

    https://bid.desa.pl/lots/view/1-4V1IQI/henryk-musiaowicz-z-cyklu-polegym-chwaa-ywym-wolnoc-narodom-pokj-i-sprawiedliwo-19701991

    Jak mówił sam autor„Szukam symbolicznego nośnika: mowy znaku, koloru i przestrzeni, wychodzących z mroków kosmosu, gdzie rodzi się i pojawia światło życia. To czerń, wyrażająca absolut, biel to symbol rzeczy ostatecznych: początku i końca, i zarazem nadzieja. Czerwień z kolei, to miłość i ciepło, a złoto – stałość i doskonałość. Koło to wewnętrzna jedność wszechrzeczy, a Krzyż z kołem to prymat ducha nad materią”

    https://artinfo.pl/artinformacje/wystawa-prac-henryka-musialowicza-w-kielcach

    Henryk Musiałowicz zmarł w wieku 101 lat.Spoczywa 300 metrów o pałacu w Wilanowie na malutkim XIX wiecznym cmentarzyku parafialnym kościoła Św. Anny.Grób autora zwieńcza symboliczna rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa – być może dzieło samego Mistrza?Dziś biegłem obok tego cmentarzyka. Warto odwiedzić grób Mistrza Henryka i zatrzymać się choć na chwilę nad Jego mogiłą.Cześć Jego pamięci!Proszę o wstawienie na forum zdjęcia w załączeniu przesyłam.

Leave a comment