Maria Melania Mutermilch (1876 – 1967)

Maria Melania Mutermilch. PORTRAIT OF A MAN, 1926

Według opublikowanych danych, obraz ten pojawił się co najmniej 4 razy na polskich aukcjach: Desa-2008, Polswissart-2010, SDA-2014, SDA-2021. W tym ostatnim został sprzedany rekordowo dwa lata temu za 640,000 zł. Jak zatem wytłumaczyć obecną cenę wyjściową w niemieckim domu aukcyjnym, która jest o połowę niższą od ceny uzyskanej w SDA? Coś tu źle pachnie – czuję zapach siarki piekielnej. Poza tym, ani w archiwum Desy Unicum, ani Polswisart nie mogłem odnaleźć tej pracy (może nie została sprzedana a zatem nie ma czym się chwalić?). Dodam, że to nie ja lecz Sopocki Dom Aukcyjny podał proweniencję: https://www.sda.pl/aukcja/obiekty/mela-muter-portret-mezczyzny-1926-r,36125,pl. Niemiecki dom datuje polską proweniencję od 2014 roku. Co zatem z aukcjami w Desie i Polswisart? Czy obraz ten, jeśli nie podważymy jego autentyczności, jest aż tak atrakcyjny a osoba portretowana to np. Noblista, by się w nim w Polsce zakochać do nieprzytomności? Kto rozwiąże zagadkę tego obrazu, dość wyjątkowo datowanego przez artystkę? Sporo pytań jak na jeden obraz Meli Muter. Dodam, że obecnie na aukcjach zagranicznych widzę wiele obrazów tej artystki, tańszych, droższych ale chyba lepszych.

Lot 33. MELA MUTER (properly Maria Melania Mutermilch) 1886 Waschau, Poland – 1967 Paris. PORTRAIT OF A MAN (1926) Oil on canvas. 100,5 x 82 cm (f. 117,5 x 98 cm). Signed ‘Muter’ at upper left and dated ‘1926’ at upper right. Verso: Adhesive label on the reverse ‘Papillon Gallery, Los Angeles’ and ‘Polswiss Art, Warsaw’. Frame. Provenance: Papillon Gallery, Los Angeles, after 1972 until c. 2000; since 2014 private collection Poland. Opening 70,000 euro. Hargesheimer Kunstauktionen Düsseldorf GmbH Auctions. 06/03/23. Sold 70,000 euro

Advertisement

2 thoughts on “Maria Melania Mutermilch (1876 – 1967)

  1. Witam, Jedynym wytłumaczeniem jest trik stosowany przez właściciela – wystawiał w kolejnych 3-ch DA chcąc uzyskać b.wysoką cenę ale stosował tzw zabezpieczenie tzn obraz NIGDY w Polsce nie został faktycznie sprzedany tylko DA wykazywały fikcyjną sprzedaż lub sam licytował . Coś podobnego w swoim czasie zastosowano do znanej kolekcji obrazów Malczewskiego,skutecznie w ten sposób podnosząc gwałtownie ceny na JM co zreszta się udało. System podatkowy jakoś nie wychwycił tego procederu a korzyść była podwójna- ustawienie wysokich cen i wypranie pieniędzy.
    Pozdrawiam,
    Marek F.

    • Zakładając, że Pana wytłumaczenie jest prawdziwe to wygląda, że nadal polskie DA współpracują z oszustami, przestępcami. Również wydaje mi się, że ta sprzedaż w SDA była fikcyjna a rachunkowości winna to wykazać (sun is the best desinfectant). DA w Polsce są firmami prywatnymi i nie mają obowiązku podawania danych finansowych. Muszą jednak rozliczyć sie z fiskusem i ten mógłby sprawdzić każdą transakcję, gdyby tylko chciał. Boli mnie, że takie przekręty miały miejsce w 2021 roku, gdy wczesniej o nich słyszałem z plotek jako o przeszłości. Jak tu zatem wierzyć cenom, ciągle rosnącym w Polsce? Ile w tym jest ustawienia? SDA, Desa, Polswisart to firmy, których nazwy przewijają się w tej właśnie sprzedaży i to one tworzą finansowy polski rynek antykwaryczny. Można wnosić na tym przykładzie, że nadal rynek domów antykwarycznych może mieć charakter przestępczy, jest na to przyzwolenie obu stron a wyniki aukcji są nadal nieprawdziwe.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s