Henryk Stażewski (1894 – 1988)

Henryk Stażewski. Untitled, 1979

Niech mnie ktoś przekona, że jest to a) praca autentyczna Henryka Stażewskiego, a potem, że b) jest to ‘wybitna’ (słowo wycierane w polskich katalogach aukcyjnych) jego praca.

Sygnatura, verso

Lot 237. A Henryk Stazewski (Polish, 1894-1988) untitled abstract acrylic on board painting depicting various colored shapes on green backdrop. Signed on verso. Presented in wood frame with double mat behind glass. Purchased from the artist from private collection Saratoga, NY. Sight: 15″ x 15.5″. Estimate $3,000 – 5,000. Starting $1,000. Atlanta Auction Gallery. 03/04/23

Advertisement

3 thoughts on “Henryk Stażewski (1894 – 1988)

  1. Poza niezdarnym podpisem, oczywistą koślawością kompozycji, ciężkimi kolorami i grubą warstwą farby, rażącym elementem jest tutaj rama. Tego typu passe-partout pojawiają się praktycznie tylko przy pracach oferowanych na amerykańskim rynku (często przez jeden konkretny dom aukcyjny, którego nazwy nie będę tu podawał, ale wszyscy chyba wiemy) i są czymś niesłychanym w przypadku obrazów Stażewskiego a szczególnie tych późnych. Na pewno taka rama jest wygodna, bo zasłania krosna i odwrocie tym samym utrudniając tym samym dokładne oględziny i ocenę pracy. Wysłałem długiego maila do domu aukcyjnego, chociaż obawiam się niestety, że to walka z wiatrakami.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s