Roman Kochanowski (1857 – 1945) – Fals

Roman Kochanowski. Peasant woman sitting by a riverbank – fals

Dość niepojące fałszerstwo oleju Romana Kochanowskiego. W odróżnieniu do bardzo rzadkich lecz równocześnie bardzo nieudanych fałszerstw prac tego artysty ta ma wiele atrybutów, które mogą ewentualnie uchodzić za pracę tego malarza jak przykładowo: wieśniaczka na brzegu rzeczki, obecnośc rzeczki, pochylone wierzby, klockowate domy w oddali, pochmurne niebo, etc. Jednak to jest pozorne podobieństwo. Wieśniaczaka jest ubrana w suknię o niebieskich zimnych kolorach. Takich kororów Kochanowski niezwykle rzadko używał w swojej palecie. Wieśniaczka leży a te zwykle były czymś zajęte: paseniem krów, praniem bielizny, wędrówką przez pola, etc. Wieś u Kochanowskiego to praca a nie odpoczynek nad rzeką. Pochmurnemu niebu brakuje różnorodności; to niebo jest nudne i bez żadnej indywidualności. Kolor trawy zwykle był soczysty a tutaj mamy zgniłe kolory. Do oddania natury wierzb aryststa stoswał długie pociagnięcia pędzlem ze szczeciny, zostawiającym pojedyńcze ślady; tutaj mamy te wierzby wylizane punktowymi uderzeniami pędzelka z różnorodną farbą. Te wszystkie wierzby są jednakowe a u Kochanowskiego każda z nich miała swoją indywidualność. W dodatku, takiego nagromadzenia wierzb na jednym oleju to jeszcze chyba nie było. Ktoś kto namalował tę scenkę nie używał palety kolorów artysty i dlatego obrazek wyszedł w zgiłych, niesoczystych kolorach. Fałszerz włożył sporo pracy w produkcję sygnatury. Wyszło jako-tako a najgorzej literka ‘w’ nazwiska; podobnie litera ‘K’ jest z dziwnymi zawijasami u czubków. Sygnatura to sprawa drugorzędna ale i ta się nie udała. Cały obrazek jest do luftu, choć to jeden z najbliższych falsów jaki widziałem. Generalnie, należy spodziewać się wysypu falsyfikatów prac tego malarza skoro ceny na rynkach zachodnich osiągają już 7,500 euro, za mały, choć dobry obrazek: https://polishartcorner.com/2021/10/11/roman-kochanowski-1857-1945-31/. Dziwię się, że taki dom jak Karl und Faber, szczycący się obecnością nawet w USA, przyjął na aukcję takiego gniota. Wystarczy jednak popatrzeć na fotografie ich pracowników by zrozumieć, że ich młodość nie idzie w parze z wiedzą (czyli DESA PLUS). Krakowiacy, nie dajcie się nabrać!

Lot 95. Roman Kochanowski, Peasant woman sitting by a riverbank. Oil on cardboard. 15.9 x 26.4 cm. Signed lower left. Framed. Estimate $3,000 – 4,000 euro. Karl & Faber Kunstauktionen. 11/24/21

2 thoughts on “Roman Kochanowski (1857 – 1945) – Fals

  1. Jak zwykle ma Pan rację. Razi głównie a) kolor ubioru wieśniaczki, b) partia drzew nad rzeką, c) ogólna tonacja kolorystyczna. Łąka na pierwszym planie dobrze dopracowana. Chmury również bez większych zastrzeżeń, choć może rzeczywiście trochę nieciekawe.

  2. Roman Kochanowski jest nazwany czasami ‘malarzem pochmurnego nieba’ i to niebo w jego pracach jest zawsze inne i uzupełnia prace. Malarz ten musiałby mieć bardzo słaby dzień by takie niebo namalować jak na tym falsie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s