Wacław(?) Wiktor(?) Szczeblewski, XIX/XX w.

Szczeblewski. Tańczący kozak

Rzeźbiarz o polsko brzmiącym nazwisku, zupełnie nieznanym życiorysie, o dwóch wymienianych imionach (Victor lub Wacław), którego jedna praca jest bardzo znana na rynku antykwartycznym pod nazwą ‘Gwiżdżący chłopiec’ lub ‘Chlopiec okrętowy’. Kilka setek odlewów tej rzeźby krąży po świecie i są to zwykle odlewy z odlewów z kolejnych odlewów bo żadna z nich ‘nie trzyma’ wymiarów drugiej. W Polsce ta rzeźba jest bardzo ceniona przez domy antykwaryczne bo drobni kolekcjonerzy(?) ją chwala i kupują za bardzo przekonywujący gwizd jaki można interpretować politycznie na różny sposób. Czasami spotykam bardzo gustowną modyfikację tej rzeżby, przerobioną na lampke biurową, bo do głowy chłopca dospawany jest gwint na który wkręcona jest żarówka. Efektowny abażur dopełnia całość.

Dla odróżnienia, rzeźba przedstawiająca tańczacego w przykucu Ukraińca (Kozaka?) jest stosunkowo rzadka i może być oryginalnym odlewem.

Może ona zainteresuje któregoś z obywateli państwa Ukrainy, których w Polsce mieszka podobno już około miliona? A może zainteresuje moich czytelników z Kijowa (Kiev), którzy nadsyłają mi codziennie po kilka spamów z ofertą kupna fałszywego antbiotyku amoxiciliny (500 mg, tabletki). Te spamy, towarzysze, są wyłapywane przez system i nie docieraja na łamy mojego blogu. Zwracam sie do was z apelem: lepiej wycinajcie hołubce, towarzysze z Kijowa, tak jak to robi wasz rodak przedstawiony na rzeźbie, lub walczcie o odzyskanie Krymu a mój blog zostawcie w spokoju. (Wykorzystałem moment by odszczeknąć się głupim spamiarzom)

Lot 267. Vlaclav SZCZEBLEWESKY (act.1875 1900). Polish, dancer. Bronze with brown patina, signed on the terrace, H. 43,5 cm. Estimate 1,500 – 2,000. De Baeuque et Associes. 03/14/20

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s