Wojciech Kossak (1857 – 1942)

39H170919_139_87807_37

Lot 275. Aquarell Napoleonischer Grenadier und Infanterist in russischer winterlicher Landschaft,

signiert Wojciech Kossak 1905, eingerissen, Maße 30 x 21,5 cm (He)

Starting 90 euro. Dorotheum. 09/19/17

W.Kossak

Praca Wojciecha opisana w książce Kazimierza Olszańskiego (Wojciech Kossak) jako olej na płótnie, datowana 1908r. Biorąc pod uwagę, że Olszański opierał się jedynie na fotografii tej pracy, w dodatku z uciętą sygnatura, należy założyć, że popełnił błąd. Praca opisana jako olej jest w rzeczywistości akwarelą jak wypłynęła na rynek w Dorotheum. Dodatkowo można dodać, że sygnatura Kosska kładziona drukowanymi literami śiadczy o uznaniu przez autora ważności tej pracy.

2 thoughts on “Wojciech Kossak (1857 – 1942)

  1. To bardzo ciekawe zestawienie. Kiedy jednak zestawi się czarno-białe zdjęcie zamieszczone przez Olszańskiego z kolorowym, które można znaleźć tutaj: https://www.touchofart.eu/Marek-Kubski/mku165-Dwaj-grenadierzywg-WKossak/ a te z kolei z akwarelą wystawioną w Dorotheum, pojawia się pytanie, czy ta sama kompozycja nie była wykonana w więcej niż jednej technice. Na akwareli oficer niesie szary płaszcz wojskowy obszyty futrem. Na oleju raczej brązowy kożuch. Mankiet grenadiera na akwareli jest wyraźnie czerwony, a na oleju szary. Podobnie wyróżnia się biel Legii Honorowej na akwareli. Takich drobiazgów jest więcej i nie wyglądają na zwykłe przebarwienie odmiennych zdjęć. Czyżby dwa różne obrazy? Nawet jeśli pominie się kwestię formatu, gdyż ten może być pochodną niefortunnego kadrowania. Ciekaw bym był Pana opinii.

    • Ta akwarela okazała się później fotografią (podmalowaną?) o czym napisało do mnie Dorotheum. Jestem pewnien, że Wojciech Kossak wykonał kilka replik tej kompozycji a każda z nich zwykle różniła się szczegółami. Tak to bywało u Kossaków, Wojciecha, Jerzego oraz Juiana.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s